BIS Anketi: Merkez Bankalarının %67’si CBDC’ler Üzerinde Çalışıyor

Basel merkezli Bank of International Settlement (BIS), Çarşamba günü küresel merkez bankalarının dijital para birimleri ve stablecoin’lere yönelik duruşunu yansıtan bir araştırma raporu yayınladı.

Anket, katılımcı merkez bankalarının üçte ikisinin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve stablecoin’ler üzerinde çalıştığını, ancak araştırmalarının çoğunun hala erken aşamada olduğunu ortaya koydu.

BIS araştırmasında, dünya nüfusunun yüzde 72’sini ve küresel ekonomik çıktının yüzde 91’ini temsil eden 65 merkez bankasından yanıt aldı. Araştırma raporunda şu ifadeler kullanıldı:

“Çoğu merkez bankası şu anda CBDC’lerin durumunu bir şekilde araştırıyor ve genel olarak anket, tamamen kavramsal araştırmadan deney ve pilot projelere doğru sürekli bir geçiş olduğunu gösteriyor. Yine de bu gelişmelere rağmen, CBDC’lerin yaygın bir şekilde piyasaya sürülmesi hala bir şekilde yanlış görünüyor.”

CBDC söz konusu olduğunda, Çin merkez bankasının büyük şehirlerde devam eden pilot uygulaması ile küresel emsallerini geride bıraktığını söyleyebiliriz. Avrupa merkez bankaları da dijital euro hazırlıkları konusunda hızlı hareket ederken, Hindistan para düzenleyicisi CBDC yarışına katılan en son ülke oldu.

Bununla birlikte merkez bankaları, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerine hala şüpheyle yaklaşıyor. BIS, bu varlık sınıfını ‘spekülatif’ olarak adlandırmak için 2020 kripto rallisine bile atıfta bulundu. Raporda, “Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, merkez bankaları bunları bir ödeme aracı olarak yaygın kullanımı olmayan niş ürünler olarak görmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı, devamında ise stablecoin’ler için şu değerlendirme yapıldı:

“Bunun tersine, stabilcoin’lerdeki gelişmeler tüketiciler tarafından hızlı bir şekilde benimsenme potansiyelleri nedeniyle yakından takip ediliyor.”

Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları, CBDC’leri gelişmiş ekonomilerdeki emsallerine göre daha büyük bir gayretle ve amaçlarla ileriye taşıyor ve en önemli motive edici güçler olarak finansal katılım ile ödeme verimliliğini öne sürüyor. Halihazırdaki sekiz CBDC projesinden yedisi gelişmekte olan pazarlarda.

CBDC’nin yasallığı ise, ankete katılan merkez bankaları arasında büyük ölçüde cevaplanmamış bir soru olmaya devam ediyor. Ankete katılanların yüzde kırk sekizi dijital para basma yetkisine sahip olduklarından emin değildi ve %26’sı da yetkilerinin olmadığından emindi.

Son olarak katılımcılar, özel stablecoin düzenlemelerinin (Facebook’un Libra’sı/Diem’i gibi) CBDC projelerinin arkasındaki itici güç olmadığı konusunda kararlı görünüyor. Stablecoin ve kripto para birimlerinden gelen rekabet, onlara zorlayıcı bir CBDC mantığı sağlamada başarısız oluyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.