Aralık 16, 2022

Birlemiş Milletler, Ukrayna’ya Destek için Kripto Para Kullanacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan süreç, kısa sürede kripto para dünyasının da başlıca konularından birisi oldu. Gerek yaşanan makroekonomik sorunlar gerek de bağışların kripto ile yapılması başlıca konular arasındaydı. Birleşmiş Millet (BM) de Stellar (XLM) ile anlaşarak, savaş mağduru insanlara yardım etmek istiyor.

Stellar Development Foundation, Ukrayna’nın Lviv, Kiev ve Vinnytsia şehirlerinde pilot olarak uygulanan bir yardım programını başlatmak üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ortaklık kurdu. Bu program aracılığıyla BM, ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve savaştan etkilenenlere USD Coin (USDC) şeklinde nakit para dağıtacak.

Blockchain tabanlı program, alıcının Stellar tabanlı Vibrant dijital cüzdanlarını kullanacak. USDC‘nin nakit para yerine kullanılması, alıcıların bir ülkenin fiatını diğerine dönüştürme zahmetine girmeden sınırlar arasında seyahat etmelerine olanak tanıyacaktır.

Bu program sayesinde kripto paraların gerçek dünyadaki kullanım senaryorları da genişleyecek. Ancak bu senaryorda stabilcoin kullanıldığı için volatil değer hesaba katılmayacak. UNHCR Ukrayna Temsilcisi Karolina Lindholm Billing konuyla ilgili olarak şunları kaydetti.

“UNHCR, insani yardım faaliyetlerinde hız çok önemli olduğundan, yardımları daha hızlı ulaştırmak için yenilikler yapmamıza yardımcı olmada çok önemli bir rol oynayan teknoloji sektörüyle yıllardır işbirliği yapıyor.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.