Ocak 5, 2022

Bir Ülkeden Daha Kripto Madenciliğine Yasak Geldi!

Çin’in geçen yıl kripto para madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı, Bitcoin’in hash gücünün dünya çapında dağılmasına yardımcı oldu. Ancak, özellikle kış mevsiminin başlamasıyla birlikte bu ülkelerin bazılarında büyüyen bir enerji krizi endişesini de gündeme getirdi.

Diğer birçok ülkenin eğilimini takip eden Kosova hükümeti, enerji kıtlığı sorunlarını çözmek amacıyla ülkede kripto madenciliğini yasakladı.

Madencilik vs enerji kıtlığı

Yerel basında yer alan haberlere göre, Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, Enerji Temini için Acil Önlemler Teknik Komitesinin tavsiyesi üzerine tüm kripto madencilerine faaliyetlerini durdurmalarını emretti. Bu karar, ülkenin elektrik arzının son aylarda gerekli seviyelerin altına düşmesi ve en yoğun kullanım saatlerinde bile elektrik kesintilerinin yaşanması sonucunda alındı.

Rizvanolli ayrıca, kripto madenciliğine karşı bu enerji önlemlerinin alındığı tavsiyelerine dayanarak, durumu değerlendirmek için hükümet tarafından bir teknik komite kurulduğunu kaydetti. Hükümet, yasaklama uygulamasının madenciler tarafından takip edilmesini sağlamak için, madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü yerleri tespit edecek ve derhal durdurulmasını sağlayacak olan kolluk kuvvetlerinin yardımını alacak. Raporda bakanın şu sözleri de kaydedildi:

“Bu önlemleri, Kosova Cumhuriyeti vatandaşları daha fazla sıkıntı çekmeden enerji krizinin üstesinden gelebilmek ve enerji iletim veya dağıtım kapasitelerinde yaşanacak herhangi bir sıkıntı veya bunlara benzer beklenmedik durumlar karşısında hazırlıklı olmak için ele alıyoruz.” 

Bitcoin uzun süredir çevresel olarak sürdürülemez olduğu ve ülkelere enerji yükü getirdiği için eleştiriliyor. Son tahminlere göre, Bitcoin üretimi yılda yaklaşık 91 terawatt-saat elektrik tüketiyor ve bu, tüm Finlandiya ülkesi tarafından kullanılandan daha fazla.

Bu nedenle, yakın geçmişte birçok ülke, önceki enerji seviyelerini eski haline getirmek amacıyla Kosova’nınkine benzer adımlar attı. Böyle bir adım atan sonuncu ülke, enerji yetkilileri 28 Aralık’ta ülkenin enerji tüketimi dip sıcaklıkla arttığı için yetkili kripto para madenciliği merkezlerinin faaliyetlerini durdurmaya karar veren İran’dı.

Bunların yanında şu anda Bitcoin hash rate’ine en büyük ikinci katkıdan sorumlu olan Kazakistan, kripto madenciliği nedeniyle ülkenin elektrik şebekesinde bir baskı olduğunu bildirdi.

Bu durum, yetkilileri söz konusu tüketimi sınırlamak için hızlı önlemler almaya ve enerji kotalarını yürürlüğe koymaya sevk etti. Benzer sorunları ele almak isteyen diğer hükümetler arasında Rusya ve Arjantin de var.

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.