Ocak 12, 2020

Bir Ülke Daha Facebook’un Libra’sını Reddetti!

Avustralya Merkez Bankası, teknoloji devi Facebook’un tüm riskler ve yasal gereklilikler hafifletilene kadar Avustralya’da kripto para birimi Libra’nın başlatmasına izin vermeyecek.

Ülkenin merkez bankası, halihazırda ticari bankaların elektronik ödeme çözümlerine sahip olduğunu, bu sebeple egemen dijital para birimlerine ihtiyaç duymadıklarına dair açıklama yaptı. Stablecoin’ler ile ilgili olarak “tüketici/yatırımcının korunması, veri gizliliği, para politikası ve finansal istikrar da dahil olmak üzere önemli yasal ve düzenleyici riskleri artırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Parlamento’ya Libra’nın ülkede güçlü düzenleme yönergeleri olmadan izin verilmeyeceğine dair bir tavsiyename sundu.

Bununla birlikte RBA, Avustralya’nın düşük maliyetli gerçek zamanlı ödeme yöntemlerinin ve banka dışı dijital oyuncuların, bu düzenleyici endişelerin üstesinden gelseler bile, Libra gibi küresel istikrarlı paralara olan talebin yoğunluğu konusunda kararsız.

Libra bu yıl piyasaya sürülecek, ancak para birimi ve ağ henüz mevcut değil. Facebook’tan başka, önemli Libra destekçileri Calibra, Uber, Spotify ve Vodafone’u içeriyor, ancak PayPal, eBay, Mastercard, Stripe, Visa, Mercado Pago ve Bookings Holdings, geçtiğimiz günlerde Libra birliğinden ayrıldı. Libra konusunda destekleyici olmayan en güncel ülkede Avustralya oldu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.