Bir Ülke Daha Facebook’un Libra’sını Reddetti!

0
491

Avustralya Merkez Bankası, teknoloji devi Facebook’un tüm riskler ve yasal gereklilikler hafifletilene kadar Avustralya’da kripto para birimi Libra’nın başlatmasına izin vermeyecek.

Ülkenin merkez bankası, halihazırda ticari bankaların elektronik ödeme çözümlerine sahip olduğunu, bu sebeple egemen dijital para birimlerine ihtiyaç duymadıklarına dair açıklama yaptı. Stablecoin’ler ile ilgili olarak “tüketici/yatırımcının korunması, veri gizliliği, para politikası ve finansal istikrar da dahil olmak üzere önemli yasal ve düzenleyici riskleri artırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Parlamento’ya Libra’nın ülkede güçlü düzenleme yönergeleri olmadan izin verilmeyeceğine dair bir tavsiyename sundu.

Bununla birlikte RBA, Avustralya’nın düşük maliyetli gerçek zamanlı ödeme yöntemlerinin ve banka dışı dijital oyuncuların, bu düzenleyici endişelerin üstesinden gelseler bile, Libra gibi küresel istikrarlı paralara olan talebin yoğunluğu konusunda kararsız.

Libra bu yıl piyasaya sürülecek, ancak para birimi ve ağ henüz mevcut değil. Facebook’tan başka, önemli Libra destekçileri Calibra, Uber, Spotify ve Vodafone’u içeriyor, ancak PayPal, eBay, Mastercard, Stripe, Visa, Mercado Pago ve Bookings Holdings, geçtiğimiz günlerde Libra birliğinden ayrıldı. Libra konusunda destekleyici olmayan en güncel ülkede Avustralya oldu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın