Ekim 4, 2023

Binance ve CEO’su Changpeng Zhao Yeni Dava Şoku İle Karşı Karşıya: “Sorumlusu Onlar”!


Nir Lahav adındaki bir FTX kullanıcısının liderlik ettiği şikayetçi grup, FTX’e zarar vererek kripto platformu pazarını tekeline almaya çalıştığı iddiasıyla kripto borsası Binance ve şirketin CEO’su Changpeng Zhao’ya karşı toplu dava açtı.

Nir Lahav davasında, FTX‘in geçen Kasım ayında çöktüğünde kripto kaybettiğini belirtiyor.

Avukatları, Binance ve Zhao’nun eski FTX CEO’su Sam Bankman Fried’in ABD’deki “düzenleme çabalarından” memnun olmadığını iddia ediyor.

Avukatlar, Zhao’nun 6 Kasım’da Binance‘in FTX’in yerel tokeni FTT’deki varlıklarını “son ifşaatlar” nedeniyle tasfiye etme planını duyurduğu tweet’ine dikkat çekiyor.

Lahav avukatlarının tartıştığı konu bu şekilde,

Zhao’nun tweet’i FTT’nin fiyatının 24 saatlik bir süre içinde %14 düşmesine neden oldu. Zhao ‘Biz kimseye karşı değiliz’ şeklinde bir tweet attı. Ancak aynı paylaşımda şunları ekledi: ‘Ancak diğer sektör oyuncularına karşı arkalarından lobi yapan kişileri desteklemeyeceğiz. Zhao, 7 Kasım 2022 Salı günü attığı tweette, ‘Önemli bir likidite sıkışıklığı var. Kullanıcıları korumak için, FTX.com’u tamamen satın almak amacıyla bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.

Ancak Lahav’ın avukatları, Binance’in ertesi gün “FTX Entities’ten gizli bilgilerle donanmış” olduklarının ortaya çıkmasının ardından anlaşmadan geri çekildiğini belirtiyor.

 Zhao, FTX Varlıklarına zarar vermek için bu bilgileri Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında alenen yaydı ve sonuçta FTX Varlıklarının aceleyle ve benzeri görülmemiş bir şekilde çökmesine neden oldu. FTX Entities ve Yönetim Kurulu, FTX Entities’in iflas başvurusundan önce piyasadaki bu çöküşü önleyemedi. Zhao, FTX Entities’e zarar vermek için alenen tweet atmaktan çekinmedi.

Koinfinans.com olarak bildiridiğimiz üzere Lahav, Binance’in haksız rekabet uyguladığını ve SEC tarafından düzenlenen yasaları ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bankman-Fried, yatırımcıları dolandırmak ve FTX’in geçen yılki patlamasıyla ilgili milyarlarca dolar değerinde müşteri fonunu yanlış kullanmakla suçlanıyor. Suçlu bulunması halinde onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

SEC, Haziran ayında Binance, Zhao ve Binance.US’e dava açarak firmaların menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia etti.

Kaynak : The Daily Hodl

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?