Mayıs 23, 2024

Binance.US Kritik Davayı Kazandı: İşte Davanın Detayları


Binance.US, Florida eyalet düzenleyicisinin Acil Durum Askıya Alma Emri’ne (ESO) karşı açtığı davayı kazandı. Florida Birinci Bölge Temyiz Mahkemesi, 22 Mayıs Çarşamba günü verdiği kararla şirketin eyalette faaliyet göstermesinin engellenemeyeceğine hükmetti.

Florida Birinci Bölge Temyiz Mahkemesi, Changpeng Zhao ve Binance Holdings’in Kara Para Aklama Karşıtı (AML) ve Banka Gizlilik Yasası’na uymadıkları iddialarının Binance.US’un faaliyetlerini durdurmak için yeterli olmadığını belirtti. Mahkeme, Florida Mali Düzenleme Ofisi’nin (OFR), Zhao’nun eylemlerinin halk sağlığı, güvenliği ve refahı için acil bir tehlike oluşturduğuna dair bir yasal sonuca varmadığını vurguladı.

29 Kasım 2023’te OFR, Binance.US’in para hizmetleri işletme lisansını askıya almak için bir acil durum askıya alma emri (ESO) yayınladı ve borsanın para aktarım faaliyetlerinde bulunmayı durdurmasını emretti. Mahkeme analizi, ESO’nun Florida Statüleri’nin 560.114(2) ve 120.60(6) bölümlerinin prosedür ve yorumlarında maddi bir hata içerdiğini belirtti. Ayrıca, ESO’nun, lisansın askıya alınması yerine alternatif çözümler üzerinde durmadığı ve bu durumun önemli finansal kayıplara yol açabileceği ifade edildi.

Binance.US Zorluklarla Karşı Karşıya

Binance‘in yan kuruluşu Binance.US, para transfer lisansının askıya alınması ve düzenleyicilerin artan incelemeleri de dahil olmak üzere birçok zorluk nedeniyle işlem hacimlerinde ciddi bir düşüş yaşadı.

Binance ve SEC arasındaki dava, keşif ve ifade alma aşamasında olup, taraflar mahkemenin daha önce verdiği onay emriyle ilgili anlaşmazlıkları çözmeye çalışıyor.

Son zamanlarda, Binance için önemli bir gelişme yaşandı. ABD’nin Eisenberg davasında elde edilen kilit detayları kullanarak, BUSD ve USDC’nin kayıt dışı menkul kıymetler olduğuna dair SEC’nin iddialarını çürütmeye çalışıyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın dosyasında, USDC stablecoin’in Howey testini geçmediği için menkul kıymet olmadığını belirten bir kanıt sunuldu.

Adalet Bakanlığı dosyasında, “USDC’nin bir menkul kıymet olarak değerlendirilmesi veya bu sorunun jüriye taşınması için hiçbir gerçekçi dayanak yoktur. Bir menkul kıymetin temel bileşeni, sahiplerinin başkalarının çabalarından ‘kar beklemeleridir’,” ifadeleri yer aldı.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?