Şubat 2, 2024

Binance Labs Tarafından Desteklenen Puffer Finance Rekor Kırdı: “Akın Ettiler!”


Son güncellenme : 09.02.2024 - 17:42

EigenLayer üzerine inşa edilen Ethereum likit stake protokolü Puffer Finance, Binance Labs’ten yatırım aldığını duyurdu. Yatırım duyurusunuyla birlikte, kullanıcıların Lido tarafından çıkarılan bir likit stake token olan stETH’i protokolüne yatırmalarına da izin vermeye başladı.

Bu da 24 saat içinde Puffer Finance 194 milyon dolar değerinde stake edilmiş ETH çekerek piyasadaki dördüncü en büyük likit restaking protokolü olmasına yardımcı oldu. DefiLlama’nın TVL verilerine göre yukarıdaki rakipleri ether.fi, Kelp DAO ve Renzo’dur.

puffer finance binance labs tarafından destek aldı

Likit restaking, diğer ağların doğrulayıcılarına stake etmek için stETH gibi likit staking tokenlerini yeniden kullanmakta. Çoğu proje büyük büyüme potansiyeline sahip tokenlara sahip değildir. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ethereum’daki Dencun yükseltmesi yaklaştıkça restaking son zamanlarda topluluğun ilgisini çekmeyi başardı.

Puffer Finance’in amacı, doğrulayıcı setini çeşitlendirmek ve bireysel doğrulayıcıların karşılaştığı zorlukları çözerken Ethereum’un Proof of Stake yoğunluğunu azaltmaktır.

Proje iki ana müşteri türünü hedeflemektedir: genel kullanıcılar ve Ethereum doğrulaması yapmak için yeterli 32 ETH’ye sahip olmayan bireysel doğrulayıcılardan oluşmakta.

Puffer Finance, genel kullanıcılar için ETH stake ederek pufETH oluşturup kar elde etme imkanı sunar. Aynı zamanda, doğrulayıcıların bir Ethereum düğümü çalıştırmak için gereken 32 ETH yerine, sadece 2 ETH ile bir Puffer düğümü çalıştırabilmelerine olanak tanır. Bu, projenin erken aşamasında bir avantajdır. Yıl sonuna kadar Puffer Finance’in tam kapasiteyle çalışması hedeflenmektedir. Bu süre zarfında, kullanıcıların pufETH üretebilmek için Lido’nun stETH’ini kilitlemeleri gerekecektir. Üretilen pufETH, ETH’ye dönüştürülebilir ve doğrulayıcılara tekrar katılabilir.

Bu sistem, Lido’nun piyasadaki hakimiyetini azaltmayı ve stake edilen ETH miktarının yanı sıra mevcut ETH miktarını da artırmayı amaçlar.

Puffer Finance, özellikle puan ödül sistemi ile kripto topluluğunun dikkatini çekmektedir. Kripto dünyasında bu tür puanlar, bir airdrop token stratejisi olarak değerlendirilebilir.

Birçok proje, friend.tech, Blast, MarginFi, Rainbow Wallet gibi, airdrop’ları “dolaylı olarak” teşvik eden bir puan ödül modeli kullanmaktadır. Bu sebeple, Puffer Finance’in de tokenlerini airdrop yoluyla dağıtacağını beklemek mantıklıdır.

Kullanıcılar, protokole stETH yatırarak puan kazanabilir ve EigenLayer üzerinden stETH yatırımı yaparak ekstra puan elde edebilirler. Bu sistem, kullanıcılara daha fazla katılım için teşvikler sunarken, aynı zamanda Ethereum ekosistemini genişletmeyi hedefliyor.

Binance’in açıklamasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

*Yazı yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak : AZCoin News

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 3 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.