Şubat 13, 2024

Binance Kurucusu Changpeng Zhao’nun Cezası Ertelendi!


Dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance şirketinin kurucusu Changpeng Zhao, ABD’de hukuki bir süreçle karşı karşıya. “CZ” lakabıyla tanınan Zhao, şirketi aracılığıyla milyarlarca dolarlık yasa dışı işlemlere imkan sağladığı ve etkin bir kara para aklamayı önleme (AML) programı ihlal ettiği gerekçesiyle suçlanıyor.

Changpeng Zhao, 2023’ün Aralık ayında Seattle’da gözaltına alındı ve Banka Gizlilik Yasası’nı ihlal etmekten suçlu bulunarak, bu yasa finans kurumlarının şüpheli işlemleri rapor etmesini ve AML politikalarını uygulamasını zorunlu kılar. 10 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılan Zhao, yetkililerle işbirliği yapmayı kabul etti, pasaportlarını teslim etti ve ABD dışına çıkmama şartıyla serbest kaldı.

Başlangıçta 23 Şubat 2024’te mahkeme karşısına çıkması beklenen Zhao’nun duruşması, Seattle federal mahkemesinden yapılan bir duyuruyla ve bir neden gösterilmeksizin 30 Nisan 2024’e ertelendi. Federal ceza yönergelerine göre, Zhao’nun en fazla 18 ay hapisle karşı karşıya olması, kripto para camiasında çeşitli spekülasyonlara ve soru işaretlerine yol açtı. Ancak, bazı raporlar savcıların, işlenen suçların ciddiyeti ve kapsamı nedeniyle daha ağır bir ceza talep edebileceklerini ileri sürüyor.

Zhao’nun hukuki sorunları yalnızca ABD ile sınırlı değil; Çin, Japonya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülkede, uygun lisanslar olmaksızın Binance’i işletmek, kara para aklama, vergi kaçırma ve dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya. Binance, çeşitli yerlerde yasaklandı veya kısıtlamalara tabi tutuldu ve düzenleyiciler ile müşteriler tarafından yapılan soruşturma ve davalarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Zhao’nun kişisel yaşamı da hukuki zorluklardan nasibini aldı. BAE’de yaşayan ailesini ve çocuklarını ziyaret etmesine izin verilmedi. Seyahat güvencesi olarak Binance’deki payının 1 milyar doları aştığı tahmin edilen öz sermayesini sunmasına rağmen, mahkeme uçuş riski ve kamu güvenliği kaygıları nedeniyle bu talebi reddetti.

Zhao’nun duruşmasının ertelenmesi, kripto para sektörünün, hükümetler ve kurumsal organlar tarafından giderek artan inceleme ve düzenlemelerle karşı karşıya kaldığı bir döneme denk geldi. ABD Adalet Bakanlığı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, İç Gelir Servisi ve Mali Suçları Uygulama Ağı, kripto ile ilgili suçlarla mücadele ve mevcut yasalara uyumu sağlama çabalarını yoğunlaştırdı. Zhao’nun davası, diğer kripto borsaları ve platformları için bir örnek teşkil edebilecek ve kripto sektörünün geleceğine yönelik önemli bir test davası olarak kabul ediliyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?