Binance CEO’su, Çin’in CBDC’sini Değerlendirdi!

Changpeng Zhao (CZ) yaptığı dikkat çeken bir açıklamada, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) güçlü bir liderliğe sahip olduğunu dile getirdi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, 13 Kasım’da Bloomberg’e verdiği röportajda, diğer konuların yanı sıra düzenleme durumu hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Ünlü CEO’nun görüşü, piyasanın düzenleme açısından iyiye doğru gittiği. Ancak 2020’nin hem iyi hem de kötü gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu belirtti. CZ, JPMorgan Chase gibi büyük isimlerin katılımı nedeniyle benimsemenin artmakta olduğuna dikkat çekti.

“Şu anda, kesinlikle daha fazla kullanıcının geldiğini, daha fazla benimseme gerçekleştiğini ve daha fazla kurumsal katılım olduğunu görüyoruz.”

CZ, özel olarak son aylarda dikkat çeken CBDC’lerden bahsetti. Bilindiği üzere başta Çin olmak üzere, birkaç merkez bankası CBDC’ler için araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladı. CZ, ilk CBDC’nin büyük uluslararası kullanım ve hacimleri çekme şansı ile bir başlangıç yapacağını söyledi. Bunun sonucunda, diğer ülkelere kendi CBDC’lerini geliştirmeleri için baskı yapacağını umuyor.

CZ, Çin’in diğer ülkelerden “çok önde” olduğunu kaydetti. Bunun, dijital yuan’ı uluslararası alanda “daha baskın bir para birimi” konumuna getirdiğine inanıyor.

“Bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren ilk banka, çok sayıda uluslararası kullanımı, uluslararası hacmi çekebilecek bir konumda olacak.”

Çin Halk Bankası, Shenzhen’deki vatandaşlarına 1.5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıttı. Vatandaşlar parayı hızla harcadı ve bankanın yöneticisi bir ay içinde 300 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştiğini belirtti. Çin’in CBDC konusunda gerçek bir lidere dönüştüğünü söylemek yanlış olmaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.