Ocak 26, 2023

Binance’e Bir Şok Daha: BUSD Sorunlarla Boğuşuyor!


Kripto borsası devi Binance‘in BUSD stabilcoin’i, bu ayın başlarında ortaya çıkan kötü yönetim sorunları gibi haberler sonrası pazar payını kaybetmeye devam ediyor.

CoinGecko’ya göre, BUSD’nin dolaşımdaki arzı Çarşamba günü 15,4 milyar dolara düşerek geçtiğimiz hafta 1 milyar dolar ve bir ay içinde 2 milyar dolar düştü.

Son düşüş, dijital varlık rezervleriyle ilgili bir raporda hata yapmasının ardından endişeli kullanıcıların Binance’den para çekmek için çabaladığı Aralık ayı başında BUSD’nin 22 milyar dolardan düşüşünü genişletti.

Binance USD

BUSD, New York merkezli fintech firması Paxos Trust tarafından Binance markası altında çıkarılan, nakit ve ABD Hazine bonosu rezervleriyle desteklenen, dolara sabitlenmiş bir stabilcoin’dir. Yatırımcılar, geleneksel itibari parayı dijital varlıklara dönüştürmek ve kripto para ticaretini kolaylaştırmak için aracı olarak stabilcoin’leri kullanmaktadır.

Yaşanan son düşüş, borsanın Binance destekli token’ları olarak bilinen wrapped token türevlerini içeren hatalarla ilgili son raporların ardından gerçekleşti.

BUSD Her Zaman Tam Desteklenmedi!

ChainArgos, Binance destekli BUSD’nin 2020 ve 2021 yıllarında her zaman tam olarak rezervlerle desteklenmediğini kanıtladı. Binance ihlali kabul ederek sorunları çoktan çözdüğünü iddia etti. Bloomberg ise bu hafta, borsanın müşteri fonlarını Binance destekli token’ların teminatıyla karıştırdığını bildirdi.

Son olarak, Binance’in bankacılık ortağı Signature Bank, 1 Şubat’tan itibaren SWIFT bankalar arası mesajlaşma sistemini kullanarak 100.000 dolardan küçük transferleri durduracağını açıkladı. Bu da perakende yatırımcılar için oldukça olumsuz bir haber olarak yorumlandı.

DefiLlama’nın verilerine göre, BUSD bir ay içinde piyasa değerinin %11,3’ünü kaybederken, USDT %1,3 değer kazandı ve USDC sadece %1,9 düştü. Yine de BUSD, geçen yıl boyunca piyasa değerini artıran ilk üç stabilcoin‘den yalnızca biri.

CryptoCompare ise stabilcoin’lerim toplam piyasa değerini 137 milyar dolar olarak ölçtü. Bu da son 10 aydır değer kaybı olduğu anlamına geliyor.

Kaynak : CoinDesk

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?