Ocak 11, 2023

Binance, Altcoin’le İlgili İddiaları Doğruladı: “Hata Yaptık!”

Binance, borsaya ait BUSD stabilcoin’inin her zaman rezervlerle tamamen desteklenmediğini kabul etti. Ancak yetkili, Bloomberg’in bir haberinde de belirtildiği üzere bu sorunun çözüldüğünü iddia etti. İşte detaylar.

Bloomberg, blockchain analiz şirketi ChainArgos’tan Jonathan Reiter’ın analizine atıfta bulunarak, BUSD‘nin 2020 ve 2021’de zaman zaman yetersiz teminatlandırıldığını bildirdi. Bir Binance sözcüsü Bloomberg’e verdiği demeçte şu sözleri sarf etti:

Dolar sabitini koruma süreci birçok ekibi içeriyor ve her zaman kusursuz olmadı. Bu da geçmişte operasyonel gecikmelere neden olmuş olabilir. Ancak bir süredir her zaman 1-1 sabitlendiğinden emin olmak için geliştirilmiş tutarsızlık kontrolleriyle süreç çok daha iyi hale getirildi.

Binance sözcüsü, kullanıcı varlıklarının sorundan hiçbir zaman etkilenmediğini belirtti. Ancak BUSD’nin ne kadar süreyle eksik teminatlandırıldığını ya da Binance’in sorunu ne zaman keşfedip düzelttiğine ilişkin herhangi bir detay da vermedi.

Bloomberg’in haberinin yayınlanmasının bir blog gönderisi yayınlayan Binance, Binance destekli BUSD’nin desteklenmesinde bir “zamanlama uyuşmazlığı” olduğunu kabul etti.

Binance, “Verilerden, yeniden dengelemenin Binance destekli BUSD’ye yönelik talebe her zaman ayak uyduramadığı açıktır. Bunu geçen yıl kendimiz tespit ettikten sonra, BUSD’nin şeffaf bir şekilde tamamen desteklendiğinden emin olmak için artık daha sık yeniden dengeleme yapıyoruz.”

Rapora göre Binance destekli BUSD stabilcoin, Paxos tarafından ihraç edilen BUSD’nin değerine bağlı ve Ethereum dışındaki blok zincirlerinde çalışabilen bir BUSD sürümüne sahip olmak için oluşturuldu. BUSD’nin kilitli rezervleri tarafından 1’e 1 desteklenmektedir.

Stabilcoin’lerin varlıkların güçlü bir şekilde desteklenip desteklenmediği kripto para sektöründe tartışmalı bir konuların başında geliyor. Stabilcoin’ler, genellikle ABD doları olmak üzere diğer fiat’lara sabitlenmiş varlıklar olarak da biliniyor.

Eğer yatırımcılar bir stabilcoin’e 10 milyar dolar yatırmışlarsa, teorik olarak bunu destekleyecek bir yerde 10 milyar dolar bulunmalıdır. En büyük stabilcoin olan Tether (USDT), yıllardır tam olarak desteklenmediği endişesiyle mücadele ediyor. Tether, 2021 yılında, New York eyaletinin, stabilcoin’inin ABD doları tarafından 1’e 1 tamamen desteklendiğini yanlış bir şekilde iddia ettiğini tespit etmesinin ardından 18,5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?