Bildiklerinizi Unutun! İşte Bitcoin’in Fiyat Hareketini Belirleyecek Faktör

0
Bildiklerinizi Unutun! İşte Bitcoin'in Fiyat Hareketini Belirleyecek Faktör

9 Ocak Pazar günü, Bitcoin (BTC) fiyatı geri döndü ve geçen haftaki altı günlük yatay hareketini kırmayı başardı. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin 798 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 42.198 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Bazı analistlerin de yorumladığı üzere on-chain (zincir üstü) ve RSI seviyeleri, trendin tersine döndüğünü gösteriyor gibi görünüyor. Ancak, Bitcoin (BTC) fiyatını belirleyecek daha önemli bir piyasa verisi olan ‘ABD Enflasyon Verileri’ bu Çarşamba günü açıklanacak.

TÜFE verileri, Fed’in daha agresif niceliksel sıkılaştırmaya (QT) dönüşüp dönüşmeyeceğine karar verecek ve bu nihayetinde piyasadaki likiditeye karar vererek kripto fiyatlarını daha da artırmasını sağlayabilir.

Alex Krüger’den İlginç Analiz

9 Ocak Pazar günü, popüler piyasa analisti Alex Krüger, Twitter’da Fed kararları ve TÜFE enflasyon verilerinin Bitcoin’i ve genel kripto alanını nasıl etkileyeceği hakkında ilginç bir konu ortaya koydu.

Fed, son zamanlarda 2022 için üç faiz artırımı açıklayarak daha da fazla ‘şahinleşti’. Bu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonun artık “geçici” değil, ciddi bir endişe olduğunu fark etmesinden sonra oldu. Dolayısıyla, enflasyonu kontrol altında tutmak için Fed’in faiz oranlarını artırmaktan başka seçeneği yok.

Fed, niceliksel sıkılaştırma (QT) önlemlerini benimsemeye yönelirken, sistemden yani piyasadan likiditeyi geri çekmeye yönelecektir.

Krüger’e göre, Fed’in şahinleşmesinin ‘geçen hafta iki gün içinde kripto varlıklarının neden %15-30 oranında düştüğünün’ neden göstergelerinden birisi olabilir.

Ancak kripto varlıkları için gerçekten ne kadar önemli? Krüger bu konuda hakkında, şunları kaydetti: “Basit. Kripto varlıkları risk eğrisinin en uç noktasındadır. Olağanüstü gevşek para politikasından yararlandıkları gibi, para daha güvenli varlık sınıflarına kayarken beklenmedik şekilde sıkı para politikasından da zarar görüyorlar.”

Krüger ayrıca “Bitcoin artık likidite koşulları için bir vekil olarak işlem gören bir makro varlık. Likidite azaldıkça, artık mücadelede olan makro oyuncular Bitcoin satıyor, ardından tüm kriptolar bunu takip ediyor.”

Market (piyasa) analisti, bu Çarşamba günü TÜFE verileri gelene kadar Bitcoin fiyatının 41 bin – 44 bin dolar aralığında dalgalı kalmasını bekliyor.

TÜFE beklenenden daha düşük çıkarsa, Bitcoin fiyatı patlayabilir. Bununla birlikte, enflasyon rakamları Street tahminlerinden daha yüksekse, Bitcoin 30’ların altına doğru gitme potansiyeline de sahip.

Görünüşe göre, herhangi bir trend dönüşü beklentisine girmeden önce atları şimdiye kadar tutmalı ve bunun yerine ilerideki net işaretleri beklemeli.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın