Aralık 7, 2023

Bhutan, CBDC Projesinde Bir Adım Daha Atıyor: İşte Anlaştıkları O Altcoin!

Ripple Labs Inc. ve Bhutan Merkez Bankası arasında “Dijital Ngultrum” oluşturmak amacıyla yapılan işbirliği 2024 yılında pilot aşamaya girecek.

Bu ise bir sonraki aşamanın planı, Butan ekonomisini canlı ve kendi kendini idame ettiren bir ekonomiye dönüştürmeye yönelik temel gündemi detaylandıran bir Politika Özeti’nde ayrıntılı olarak açıklayarak bu konuyu öne çıkardı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) veya Dijital Ngultrum’un planlarının önemli bir parçası olmasıyla birlikte, Apex Bankası alternatif para biriminin ortalama Butanlılar için gerçekten bir fark yaratabileceği konusunda iyimser.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bhutan’ın CBDC projesi 2021 gibi erken bir tarihte başladı ve Ripple Labs ön saflarda rol oynadı. Projenin devreye alınmasından bu yana birçok aşama kaydedilirken, 2021’den bugüne kadar üç farklı aşama resmen tamamlandı.

Öncelikle CBDC’nin bireylere nasıl fayda sağlayacağını vurgulamak için bir ihtiyaç değerlendirmesi gerçekleştirdi. Bu ihtiyaç değerlendirme aşamasını tamamladıktan sonra proje, CBDC tasarımını ve kapsamını gerçekleştirmeye devam etti ve ardından “teknik tasarım ve kavram kanıtı” gerçekleştirdi.

Ripple‘ın her adımda ön saflarda rol oynadığı proje, önümüzdeki yıldan itibaren Pilot uygulama için planlanıyor. Politika belgesinde yer alan etkinlik takvimine göre bu bir sonraki aşama 2026 yılına kadar devam edecek.

Hem perakende hem de toptan CBDC’leri kolaylaştırmak için teknolojiyi geliştiren Ripple Labs’ın çözümleri, bu sistemlerin geçişini sağlayacak ve finansal katılıma yönelik çabayı desteklemeye devam edecek. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, en az 100 ülke şu ya da bu şekilde CBDC’yi aktif olarak araştırıyor ya da geliştiriyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?