“Beyninizi Kullanın!” Cardano’dan Charles Hoskinson, Artan Kripto Dolandırıcılıklarına Karşı Uyardı

0

Büyük olasılıkla bugün sosyal medya akışınızda veya belki de en sevdiğiniz YouTube videolarını izlerken bunlardan bir tanesini siz de gördünüz. Oyuncular sık sık değişir, ancak senaryo neredeyse her zaman aynıdır; belirli miktarda Bitcoin, Dogecoin, Ether, Cardano veya başka herhangi bir kripto gönderin ve biz onu ikiye katlayıp geri göndereceğiz mesajları…

Bazen promosyonun meşruiyetini kanıtlamak için sizi ikna edecek “memnun müşteriler” de olacaktır. Ethereum 2.0, Elon Musk’ın SNL görünümü, Konsensüs Konferansı ve daha fazlası gibi belirli olaylara bağlanacaklar. Hatta bazen karşınıza Twitter’da yüz binlerce takipçisi olan doğrulanmış hesaplardan veya milyonlarca görüntülenme ve aboneye sahip YouTube hesaplarında çıkabilirler. Ancak en yaygın olanı, ücretsiz kripto verdiklerini iddia eden ünlülerin ve kurumların sahte hesapları.

Ancak, hepsinin ortak bir yönü var: Bu bir dolandırıcılıktır. Deneyimli kripto kullanıcıları onları bir mil öteden tanıyor. Ancak, yeni başlayanlar hala dolandırıcılıklara inanabiliyor.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, bu dolandırıcılıklara sürekli inanan kripto kullanıcılarına bir mesaj veriyor: BEYNİNİZİ KULLANIN!

Hoskinson, yıllardır insanlara vermek istediği mesajı tekrarlamak için Twitter’dan takipçilerine ulaştı “Açgözlülüğünüzün paranızı kaybetmenize yol açmasına izin vermeyin”. Tweet’e ekli bir video da vardı:

“Giveaway dolandırıcılığına kapılan insanlardan bu hafta 26 e-posta aldım. Bir milyon doların üzerinde ADA çalındı. Saçmalamayı kesin!!! Bu şekilde her seferinde paranızı kaybedeceksiniz, Beyninizi Kullanın!”

Vitalik Buterin’in yanı sıra Ethereum’un da kurucu ortağı olan Hoskinson, hayranlarına ADA’yı asla hediye olarak dağıtmadığını da hatırlattı.

Charless Hoskinson, şubat ayında ADA hediye dolandırıcılığı üzerine bir videodan alıntı yaptğı tweet’inde: “ADA’yı asla karşılıksız dağıtmayacağız. Asla, hiçbir koşulda. Bir değil, bir milyon değil, hiçbiri. Buna kanarsanız, ADA’nızı kaybedersiniz. Bunlar suçlular. Dolandırıcılar bunlar. Onlar sizden çalmaya çalışan insanlar. Sağduyunuzu kullanın. “

Ayrıca kurbanlara ADA’larını kaybettikten sonra onlar için yapabileceği çok az şey olduğunu da hatırlattı:

“Steve Wozniack’in yaptığı gibi YouTube’u dava edebiliriz, ancak bundan daha fazlasını yapamayız.

Bu sözlerinde Hoskinson, dolandırıcıların kendi bilgisi veya rızası olmadan resminin kullanılmasına izin veren YouTube’a dava Apple’ın kurucu ortağı “Woz”a atıfta bulunuyordu.

Hoskinson daha önce Twitter ve YouTube dolandırıcılıkları durdurulmazsa bu platformlardan ayrılmakla tehdit etmişti. Firması Input-Output Global de platformlara karşı toplu dava açmakla tehdit etti. O sıralar, Hoskinson:

“Belki de benim için çözüm, başlangıçta tüm sosyal medyayı bırakmaktır. […] Muhtemelen yapmaya zorlandığımız çözüm budur: kendi kendini platformdan çıkarmak.” yorumunda bulunmuştu.

Charless Hoskinson’un bu tweet’inden sonra, bu konuda biraz daha hoşgörülü davranılması gerektiğini düşünen bir takipçisi:Pek çok kurban muhtemelen kripto dünyasında yenidir. Bu saflık, evet, ama onları aptal ve beyinsiz olarak adlandırmak biraz sert. Topluluk birbirini desteklemelidir.” şeklinde bir yorum yaptı.

Bu yoruma Hoskinson’un karşılığı ise şu oldu:

Açgözlülük ve aptallık. Hiçbir şey vermeden karşılığında bir şeyler sahibi olmayı bekleyemezin.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın