Mart 30, 2024

Benjamin Cowen’dan Bitcoin Tahmini: Nisan Ayı Piyasalara Ne Getirecek?


Kripto para analisti Benjamin Cowen, Bitcoin (BTC) ve kripto piyasalarıyla ilgili gelecek aylara ilişkin dikkat çekici tahminlerini paylaştı. Nisan ayının, kripto sektörü için büyük önem taşıyacağını öne süren Cowen, özellikle altcoin/Bitcoin çiftlerinde yaşanan değişimlerin ve Bitcoin hakimiyetindeki potansiyel artışın, piyasalarda önemli bir volatilite dalgası yaratabileceğini belirtti.

Cowen’a göre, Bitcoin’in kripto pazarındaki payını ölçen BTC hakimiyeti (BTC.D) yükselecek ve buna bağlı olarak piyasadaki genel hissiyatın düşüşe geçebileceği bir dönem başlayacak. Bu durumda, BTC.D’nin artışı altcoin’lerin Bitcoin’e kıyasla daha hızlı bir şekilde değer kaybetmeye başladığını gösteriyor. Cowen, bu noktada şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Oldukça yaklaşıyoruz. Burada baktığımız aralık %55,3’tür. Yani %55,3’ün üzerinde bu bir uyarı işareti olabilir. Bu yaz için riskten kaçış sinyali olabilir. Yaz aylarına girerken bakacağım şey de buydu.”

BTC bu yazının yazıldığı sırada 70.048 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Cowen’a göre, Bitcoin’in kripto pazarlarındaki payını ölçen Bitcoin hakimiyetinin (BTC.D) mevcut seviyeden yüzde beşin biraz üzerinde artması durumunda piyasadaki hissiyat düşüşe geçecek.

Düşüş ortamında yükselen BTC.D, altcoinlerin Bitcoin’den daha hızlı değer kaybettiğini gösteriyor.

“Oldukça yaklaşıyoruz. Burada beklediğimiz aralık %55,3’tür. Yani %55,3’ün üzerine yükseliş bir uyarı işareti olabilir. Bu yaz için riskten kaçış sinyali olabilir. Yaz aylarına girerken takip edeceğim şey de bu.”

Bitcoin hakimiyet seviyesi bu yazının yazıldığı sırada %49,6 seviyelerinde.

Bunların yanında yaygın olarak takip edilen analist, şöyle bir ikilem içerisinde olduğunu açıkladı: Bitcoin bu döngünün başında mı zirveye ulaşacak (sola çevrilmiş döngü) yoksa halving’den bir yıldan daha uzun bir süre sonra mı zirveye (normal döngü) ulaşacak? Benjamin Cowen bunun muhtemelen ABD para politikası tarafından belirleneceğini düşünüyor:

“Bunun normal bir döngü zirvesi mi yoksa sola çevrilmiş bir zirve mi olacağı muhtemelen bu yılın dördüncü çeyreğinde ne olacağına bağlı olacak. İşte benim görüşüm. Eğer Bitcoin dördüncü çeyrekte durgunluk benzeri bir ortamda çöküş yaşarsa ve işsizlik oranı bir nevi yükselirse… eğer bu gerçekleşirse ve bir tür hafif durgunluk yaşarsak ve ardından Fed yeniden baskı yapmaya başlarsa, o zaman neden 2025’te başka bir tane ralli olmasın?”

Sola çevrilmiş bir kripto döngüsünde, fiyatlar normal dört yıllık döngülerden daha erken zirveye ulaşır ve bu da daha kısa bir boğa piyasasına ve daha uzun bir düşüş aşamasına dönüşür.

Cowen’ın analizleri, kripto piyasalarının gelecekteki seyrine dair önemli bir ışık tutarken, yatırımcıların stratejilerini belirlerken dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor. Özellikle, piyasalardaki bu tür dalgalanmaların yatırımcılar için risk ve fırsatları bir arada sunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?