Ocak 26, 2020

Belçika’da Hacker Vakası, Bilgisayarları Hacklediler

Belçika’nın Antwerp Eyaletindeki Willebroek Belediyesi, “fidye yazılımının” belediye yetkililerinin sunucularından kaldırılması karşılığında ödeme talep eden bilgisayar korsanları tarafından siber saldırıya uğradı. Willebroek Council’ın sunucularının saldırıya uğradığı haberi Cumartesi günü yerel makamın web sitesinde yayınlandı. Bilgisayar korsanları e-para birimi Bitcoin ile ödeme talep ediyor.

Belediye yetkilileri bakım evlerinden birinin çalışanlarının BT sistemini kullanmaya çalışırken sorunlarla karşılaştı. İlk sorunlar Cuma akşamı baş göstermişti.

Willebroek Belediye Başkanı Eddy Bevers gazetecilere yaptığı açıklamada,

“Açık olan şu ki tüm bilgisayarlar çalışmıyor. Yetkimizdeki hiçbirşey yolunda değil. Bir süre bilgisayar olmadan yapmak zorundayız, ama güvenlik açısından herhangi bir risk almayacağız.

Belediye Başkanı tarafından yönetilen bir belediye kriz masası, Cumartesi öğleden sonra hasarı, hasarın sonuçlarını ve bunun yanı sıra BT sorunlarını çözmek için olası çözümleri değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Örneğin, BT sistemleri olmadan yönetebilmek için fazladan personeli nereye yerleştirmemiz gerektiğine bakacağız.

Belediye olayı polise bildirdi. Belediye Başkanı Bevers, Willebroek Konseyinin bilgisayar korsanlarının talep ettiği fidyeyi ödemeye hiç niyetinin olmadığını vurguladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.