Beklenen Oldu: Bitcoin Fiyatı 20.000 Dolar’ı Aştı!

Bitcoin bugün birden fazla borsada 20.000 doları geçti ve Aralık 2017’deki rekorunu kırdı.

Önde gelen kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek fiyatını kırdı ve yazının kaleme alındığı 20.271 dolar’dan işlem görüyor. Gözler bir süredir Bitcoin’in yükselişini takip ediyordu: Temmuz’dan bu yana fiyatı iki katına çıktı. Kripto para alanını, özellikle de Bitcoin’i çevreleyen olumlu duygu, yaz sonundan beri özellikle dikkat çekiciydi.

Birkaç yüksek profilli yatırımcı, Bitcoin’i potansiyel bir değer deposu olarak ilan ederek “dijital altın” nitelendirmesiyle gündeme geldi. Bunların arasında MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor geliyor, kendisi yıl boyunca önde gelen kripto para birimlerinin destekçisi oldu. Saylor’ın desteği, şüphesiz diğerlerine de olayı takip etme konusunda ilham verdi.

Kısa bir süre önce, 169 yaşındaki sigorta şirketi MassMutual, 100 milyon dolarlık devasa bir Bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirdi.

Bunun yanında PayPal, kripto para birimlerini benimseme konusunda büyük adımlar attı. Önde gelen şirket BTC’nin tüm ABD müşterileri için hizmete gireceğini ve hatta yakında bir ödeme seçeneği olarak sunulacağını doğruladı.

Bitcoin’in zaferine katkıda bulunan diğer faktör, bu yılki COVID-19 salgını. Pandemi, bazı uzmanların son yüzyıldaki en kötü küresel ekonomik kriz olarak adlandırdığı duruma katkıda bulundu. Görünüşe göre BTC, corona virüs kaynaklı para basımının ortasında enflasyona karşı bir koruma sağlamaya başladı.

Bitcoin’in son fiyat hareketleri medyada geniş bir şekilde ele alındı. 2017’nin sonundaki boğa koşusu gibi, çeşitli spekülasyonlar yaratıldı. Ray Dalio gibi önceki Bitcoin eleştirmenleri, BTC’nin bir değeri olabileceğini kabul etti.

Bazı uzmanlar, dijital varlığın 1970’lerde yükselişini altına benzeterek, büyüme için çok daha fazla alan olabileceğini öne sürüyor. Hatırlarsanız Citibank, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde 300.000 doları geçebileceğini öne süren bir makale yayınladı.

Bitcoin’in piyasa değeri şu anda 375 milyar doların üzerinde. Diğer birçok büyük ölçekli finans kurumundan çok daha değerli. Fiyatın bu aşamadan sonra hangi yönde ilerleyeceği büyük merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.