Bank of Singapore: Kripto Para Birimleri Altının Yerini Alabilir!

Kripto para birimlerinin geleneksel para birimlerinin yerini alması şu an için pek olası görünmüyor, en azından kısa vadede kullanabilirlik açısından düşük bir ihtimal olarak değerlendirilebilir. Buna karşın, altın gibi güvenilir varlıklar için durum daha farklı olabilir. Bank of Singapore baş ekonomisti Mansoor Mohiuddin tarafından bu görüş gündeme getirildi:

“Kripto para birimleri, fiziksel bir değer deposu yerine elektronik bir değer deposu sunarak altının kısmen yerini alabilir.”

The National News tarafından Pazar günü yayınlanan bir araştırma notuna göre, bunun gerçekleşmesinden önce kripto para birimlerinin yüksek volatilite, yasal kabul ve itibar riskleri gibi engellerin üstesinden gelmesi gerekiyor. Bank of Singapore’un baş ekonomistinin görüşüne göre, Bitcoin’in fiziksel düzenlemesi olarak altının yerini alarak “elektronik bir değer deposu” haline geleceği daha gerçekçi bir senaryo öngörülüyor. Mohiuddin’e göre, bu senaryoyu uygulamak için Bitcoin’in daha yüksek düzeyde güven kazanması, volatilitesini azaltması ve yetkililerden onay alması gerekecek.

Araştırmacı ayrıca, Gary Gensler’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı olarak atanması konusundaki iyimserliğini dile getirdi. Bunun bir Bitcoin ETF başlatma şansını artıracağına inanıyor:

“SEC’nin, Bitcoin ya da bir başka kripto para ETF’i için onay vermesi çok önemli bir kilometre taşı olur. Bu, insanlara güvenilir bir yatırım seçeneği sunmanın yanında, yeni katılımcıların sektöre gelmesini sağlayacaktır. Likidite genişleyecek, volatilite azalacak ve kötü şöhret yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.”

Yatırım şirketi VanEck’in Bitcoin ETF kaydı için yeni bir başvuruda bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Beklenildiği gibi ETF onayı gelecek mi, merak konusu.

Mansoor Mohiuddin bunların yanında, en büyük kripto parada aylık 90 olan volatilite oranının, euroda 6, altında ise 16 olduğunu vurguladı ve “Bitcoin, altın gibi döngü karşıtı olan bir güvenli liman olmak yerine hala, hisse senetleri ve diğer risk varlıklarıyla korelasyon içinde gidiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.