Ocak 29, 2024

Balinalar Bu Kripto Varlığa Adeta Akın Ediyor: Bu Neyin Habercisi?

Kripto istihbarat firması IntoTheBlock’un sunduğu yeni verilere göre, Bitcoin (BTC) balinaları son 30 gün içinde milyarlarca dolar değerinde Bitcoin biriktirdi. IntoTheBlock’un verilerine göre, 1.000’den fazla Bitcoin içeren cüzdanlarda tutulan BTC miktarı, 2024’ün ilk ayında önemli bir artış gösterdi. IntoTheBlock, bu rakamın bu yılın başlarında SEC tarafından onaylanan BTC borsa yatırım fonları (ETF’ler) gibi varlıkları içeren veriye sahip olduğunun altını çizdi.

Balinalar olarak adlandırılan, 1.000 BTC’den fazla tutan kuruluşlar arasında yer alan grup; bu yılın başlarında SEC tarafından onaylanan BTC ETF’leri dahil olmak üzere bireysel ve kurumsal yatırımcıların varlıklarını içeriyor. GBTC dahil olmak üzere, Bitcoin ETF’leri şu anda BTC’nin dolaşımdaki arzının %3,23’ünü elinde tutuyor. Balinalar 2024 yılında şimdiye kadar ortalama 3 milyar dolarlık (76.000 BTC) varlık biriktirdi.

Özellikle, Bitcoin ETF’leri 820 milyon dolarlık net giriş gösterirken, bu durum Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %3,23’ünü temsil ediyor. Bitcoin ETF’lerinin yüksek sahipliği, geleneksel finans yatırımcıları arasında BTC’ye artan ilgiyi yansıtabilir ve bu, kripto varlığının daha geniş kabul görmesine işaret edebilir. Bu durum, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin %1’ine karşılık gelen altın örneğinden daha yüksek bir arz payına sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyat grafiği

Analiz firması IntoTheBlock’un raporuna göre, Grayscale’in spot piyasa Bitcoin ETF’si (GBTC) etrafında dönen korku, belirsizlik ve şüphe (FUD), 4,3 milyar dolarlık çıkışın arkasındaki neden. Ek olarak bu çıkışların en az 1 milyar dolarlık kısmının iflas eden kripto borsası FTX’ten geldiği belirlendi.

FTX’in iflas masasının GBTC’yi indirimli olarak elinde tuttuğu ve olası bir ETF dönüşümünden önce zarar etmemek için satış yapmayı tercih ettiği belirtildi. Genesis’in ana şirketi olan DCG dahil olmak üzere birçok zararda olan kuruluşun, GBTC’den çıkma kararı aldığı ifade edildi.

GBTC, 13 Şubat 2023 tarihinde net varlık değerine göre %47,35 iskonto ile işlem görmüştür. Ancak bu iskonto zaman içinde kademeli olarak daralmış ve 26 Ocak’ta sıfıra inmiştir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin, haber yazıldığı sırada 42.274 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ek olarak son 24 saat içinde küçük bir düşüş kaydetti.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?