Haziran 13, 2019

Bakkt Bitcoin Piyasası İçin Büyük Bir Adım Attı


Benim için küçük insanlık için büyük bir adım

20 Temmuz 2019 insanlık için büyük bir adımın yıldönümü. Evet 20 Temmuz 2019 insanlık tarihinin Ay’a ilk adım atışının 50. yıl dönümü. Neil Armstrong 50 yıl önce insanlık için büyük bir adım atarak Ay yörüngesine ilk defa adım attı. Pek tabi bu tarihler Sovyet Rusya ile Amerika arasında çetin bir mücadelenin ve yarışın olduğu yıllardı. John F. Kennedy o tarihte “moonshot bet” ifadesini kullanmıştı. İfadenin anlamı “Ay iddiası” yani Ay iddiasını biz kazandık demişti. O tarihten sonra ifade bir deyime dönüştü.

“Moonshot bet”

İfade ekonomi literatüründe de fazlasıyla yer almaya başladı. Bakkt büyük yıldönümden sadece iki gün sonra Bitcoinin vadeli işlemleri başlatacaklarını duyurdu. ICE CEO’su Jeft Sprecher 4. Çeyrek mali toplantısından sonra “moonshot bet” ifadesini kullandı. Yani bitcoin konusunda yarıştığı diğer firmaları geçtiğini vurgulayan CEO cok yakında Bitcoinin vadeli işlemlerine başlayacaklarını bildirdi.

Kripto para dünyası değişecek

Peki bu ne demek oluyor. Bakkt bu getirdiği borsayla beraber kripto para dünyasında neler değişecek. Bakkt vadeli işlemlerin testi için kabullere 22 Temmuz günü başlıyacak. Bu sayede kripto para borsasına daha kurumsal firmalar dahil olacak. Daha kurumsal firmaların dahil olması ile borsanın sınırları daha net çizilecek ve spekülatif işlemler azalacak. Piyasa hacminde oluşacak artışla volatilite düşecek ve 5000 ila 10000 Bitcoin’i olanlar fiyatlarda değişim yapamayacak.

Tekrar söylemek de yarar var. Vadeli işlemlerin lansmanından önce gayretli bir test gerektiriyor. 22 Temmuz’da, Apollo’nun 50’inci yıldönümünden sadece iki gün sonra Bakkt, bitcoin vadeli işlemleri için kullanıcı kabul testlerini başlatacak.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?