Bakan Ruhsar Pekcan Duyurdu! Ticaret Bakanlığı Blockchain Çalışmalarına Başladı

0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz günlerde 2019 yılına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı ve blockchain teknolojisi ile ilgili de konuştu.

2019 yılı dış ticaret değerlendirme toplantısında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan öncelikle “2019’da dış ticaret açığımız yüzde 44,9 düşerek 54 milyar 323 milyar dolardan 29 milyar 926 milyon dolara geriledi.” diyerek geçen yılın rakamlarını paylaştı. Ardından “2019’da 3,2 milyar lira destek verdik. Bu Cumhuriyet tarihinin büyük ihracat destek rakamı. 2020’de bunu 3,8 milyar liraya çıkaracağız.” şeklinde konuşarak 2020 yılına ilişkin hedefleri paylaştı.

Toplantının dikkat çeken kısmı ise Blockchain çalışmalarıyla ilgili olan kısımdı. Ticaret Bakanı Pekcan ihracat alanında hedeflenen çalışmalardan da söz etti ve blockchain teknolojisine değindi. İhracat alanındaki dijital dönüşüm çalışmalarının devreye alındığını belirten Pekcan, Ticaret Bakanlığının 2020 yılı içerisinde blockchain ile ilgili de yeni projeler tasarlandığını söyledi. Ruhsar Pekcan:

“Kolay İhracat Platformu’nun ilk fazının bu yılın ilk 6 ayında, ikinci fazının da yıl sonuna kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Blockchain uygulamalarıyla dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalara başladık. AB, Singapur ve Güney Kore ile veri ve belge paylaşımı için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bazı pilot projeleri uygulamaya başladık. Bakanlığımızın desteklerinin basit bir dille anlatıldığı ‘kolaydestek.gov.tr’ adresinden bilgi veriyoruz.”

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın