Bahamalar ve Mastercard’dan Dijital Para Anlaşması!

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan MasterCard, bugün tüm dünyayı da yakından ilgilendiren bir anlaşmayı duyurdu. MasterCard, Bahamalar vatandaşlarının artık dünyanın neresine giderse gitsin Bahamalar Merkez bankasının dijital para birimini (kum doları) kullanabilecekleri ön ödemeli bir kart duyurusunda bulundu.

Dünyanın ilk CBDC’si olan “Bahamalar kum doları”, artık bir ön ödemeli Mastercard ile kullanılabilecek. Bahamalar kum dolar’ı Mastercard’ın tüm işlem geçtiği yerlerde kullanılabilecek.

Ekim 2020’de kullanıma açılan kum doları, yalnızca belirli satıcılarda dijital bir uygulama ile işlem gerçekleştirilebiliyordu. Mastercard anlaşması bu kullanım alanını daha fazla yaygınlaştıracak.

Ülkenin bu hamlesi hem mali katılımı artırmayı hem de 700 küçük adacıktan oluşan bu ülkede nakit para taşıma masrafını da azaltmayı hedeflemekte.

Mastercard’ın bu anlaşmasıyla birlikte kum doları daha fazla kullanıcıya erişmiş olacak. Bahama kum doları değer olarak ABD dolarına eşitlikte.

Kaynak : coindesk


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.