Ağustos 13, 2020

Avustralya’nın İlk Kripto Hırsızına Hapis Cezası!


Yerel basında çıkan haberlere göre, 100.000’den fazla XRP çalan Avustralyalı bir bilgisayar korsanı en fazla iki yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kathryn Nguyen, Ocak 2018’de 56 yaşındaki bir adamın kripto hesabını hackledi. Bir suç ortağıyla birlikte çalışan 25 yaşındaki suçlu, iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu kendi cep telefonu numarasıyla değiştirerek işe başladı. Yerel bir yayın olan Information Age’e göre bu sayede, kurbanın sahip olduğu yaklaşık 300.000 dolar değerindeki XRP’yi, Bitcoin’e (BTC) dönüştürdü ve daha sonra kripto paraları bir Çin borsasına aktardı.

Nguyen, 2018’de Avustralya polisinin bilgisayarına, cep telefonlarına ve parasına el koymasıyla tutuklandı. Resmi olarak suçlandı ve Ağustos 2019’da suçunu kabul etti. Çinli yetkililer tarafından sadece 9.000 dolar geri alınabildi.

Rapora göre, Avustralya’da kripto para birimi hırsızlığından suçlanan ve hapse atılan ilk kişi Nguyen oldu. Hakim Chris Craigie onu hapse göndermenin zor bir karar olduğunu söyledi. Avustralyalı hacker, Ekim 2021’de şartlı tahliye olabilecek.

Son olarak Ciphertrace’e göre, kripto para hırsızlığı, korsanlık ve dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıp, yalnızca Ocak – Mayıs 2020 arasında 1.4 milyar doları aştı. Kripto istihbarat firması, sayının yıl sonuna kadar 4.5 milyar dolara yükselmesini bekliyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?