Temmuz 29, 2019

Avustralya’dan Kripto Paralara Yeşil Işık


Avustralya Kripto Paraları Değil, Nakit Ödemeleri Sınırlamak İstiyor

Avustralya’nın Hazine Bakanlığı’nın taslak mevzuatı, 10 bin doları aşan nakit ödemelerle ilgili sınırlar önerdi. İlginç bir şekilde, kripto para birimi belgede olumsuz olarak belirtilmedi.

Avustralya’nın Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde nakit bazlı döviz ödemelerinin boyutunu yöneten yeni bir ön rehber seti yayınladı. Kanun tasarısı, “işletmeler tarafından mal ve hizmetler için yapılan veya kabul edilen ödemeler için 10.000 dolar ödeme limiti” önermektedir. Taslak ayrıca “bu ödeme miktarına eşit veya daha fazla işlemin elektronik ödeme sistemi kullanılarak veya çekle yapılması gerektiğini” öngörmektedir.

2018’de, Hazine Bakanlığı, döviz transferleri konusunda limit uygulamanın vergi kaçakçılığı ve diğer cezai faaliyetlerle mücadelede önemli ölçüde yardımcı olacağını belirtmişti.

İlginçtir ki, kripto para biriminin ilave bir gözetim veya kısıtlama gerektiren bir ödeme şekli olarak listelenmemesi dikkat çekti. Tipik olarak, kripto para birimi eşanlamlı olarak yasa dışı faaliyet, kara para aklama ve terörist finansmana odaklanan tartışmalara ve yasalara bağlanır. Bu durumda, bir ödeme seçeneği olarak kripto para birimi, ikinci istisna olan “para aklamayı önleme ve terörle mücadele yasası altındaki bir işletme tarafından rapor edilmesi gereken ödemeler” ayarına girer.

Avustralya, Kripto Paraya İhtiyacı Olduğuna İnanıyor

Taslak mevzuatın 9. Bölümü, dijital ödemeler konusunda nakit ödeme limitinden muaf tutulduğunun özellikleriyle birlikte daha fazla netlik sağlar. Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bir belgeye göre:

Dijital para, Avustralya ekonomisinde yeni ve gelişen bir alandır. Fiziksel para biriminin aksine, kesin olarak düzenlenmiş bir düzenleyici çerçeveye veya endüstri yapısına sahip değildir. Bu, nakit ödeme sınırının Avustralya’da dijital para biriminin kullanılmasını büyük ölçüde engellemeyecek veya sektördeki inovasyonu önemli ölçüde engelleyecek şekilde uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda, şu anda Avustralya’da kara para faaliyetlerini kolaylaştırmak için dijital para biriminin kullanıldığına dair mevcut kanıtlar azdır. Bu göz önüne alındığında, Hükümet şu anda dijital para birimini nakit ödeme limitinden etkin bir şekilde ayırmaya karar vermiştir. Dijital para ödemeleri için muafiyetin Avustralya ekonomisinde mevcut dijital para biriminin kullanımı ışığında uygun kalmasını sağlamak için bu inceleme devam etmektedir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?