Avustralya’dan Kripto Paralara Yeşil Işık

0

Avustralya Kripto Paraları Değil, Nakit Ödemeleri Sınırlamak İstiyor

Avustralya’nın Hazine Bakanlığı’nın taslak mevzuatı, 10 bin doları aşan nakit ödemelerle ilgili sınırlar önerdi. İlginç bir şekilde, kripto para birimi belgede olumsuz olarak belirtilmedi.

Avustralya’nın Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde nakit bazlı döviz ödemelerinin boyutunu yöneten yeni bir ön rehber seti yayınladı. Kanun tasarısı, “işletmeler tarafından mal ve hizmetler için yapılan veya kabul edilen ödemeler için 10.000 dolar ödeme limiti” önermektedir. Taslak ayrıca “bu ödeme miktarına eşit veya daha fazla işlemin elektronik ödeme sistemi kullanılarak veya çekle yapılması gerektiğini” öngörmektedir.

2018’de, Hazine Bakanlığı, döviz transferleri konusunda limit uygulamanın vergi kaçakçılığı ve diğer cezai faaliyetlerle mücadelede önemli ölçüde yardımcı olacağını belirtmişti.

İlginçtir ki, kripto para biriminin ilave bir gözetim veya kısıtlama gerektiren bir ödeme şekli olarak listelenmemesi dikkat çekti. Tipik olarak, kripto para birimi eşanlamlı olarak yasa dışı faaliyet, kara para aklama ve terörist finansmana odaklanan tartışmalara ve yasalara bağlanır. Bu durumda, bir ödeme seçeneği olarak kripto para birimi, ikinci istisna olan “para aklamayı önleme ve terörle mücadele yasası altındaki bir işletme tarafından rapor edilmesi gereken ödemeler” ayarına girer.

Avustralya, Kripto Paraya İhtiyacı Olduğuna İnanıyor

Taslak mevzuatın 9. Bölümü, dijital ödemeler konusunda nakit ödeme limitinden muaf tutulduğunun özellikleriyle birlikte daha fazla netlik sağlar. Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bir belgeye göre:

Dijital para, Avustralya ekonomisinde yeni ve gelişen bir alandır. Fiziksel para biriminin aksine, kesin olarak düzenlenmiş bir düzenleyici çerçeveye veya endüstri yapısına sahip değildir. Bu, nakit ödeme sınırının Avustralya’da dijital para biriminin kullanılmasını büyük ölçüde engellemeyecek veya sektördeki inovasyonu önemli ölçüde engelleyecek şekilde uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda, şu anda Avustralya’da kara para faaliyetlerini kolaylaştırmak için dijital para biriminin kullanıldığına dair mevcut kanıtlar azdır. Bu göz önüne alındığında, Hükümet şu anda dijital para birimini nakit ödeme limitinden etkin bir şekilde ayırmaya karar vermiştir. Dijital para ödemeleri için muafiyetin Avustralya ekonomisinde mevcut dijital para biriminin kullanımı ışığında uygun kalmasını sağlamak için bu inceleme devam etmektedir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın