Avustralya Merkez Bankası, CBDC’ye İhtiyaç Duymadıklarını Söyledi

Dünyanın önde gelen birçok ülkesinin merkez bankası kendi CBDC’lerini (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ilk başlatan olmak için acele etmeye devam ederken, Avustralya bu yarışta yer almıyor gibi görünüyor. Merkez bankası, bir CBDC’ye ihtiyaç olmadığını iddia etti.

Bir CBDC’nin gereksiz olduğu kararı, merkez bankasının bir CBDC’nin getirebileceği faydalara şüpheyle yaklaştığını gösterdiği ödemelerle ilgili yakın tarihli bir makalede ortaya çıktı. Sadece bu değil, aynı zamanda özel stablecoin’ler ve para sistemini nasıl etkileyebilecekleri ile ilgili güçlü endişeler de dile getirildi.

Ülke, işlemlerin gerçek zamanlı olarak tamamlanmasına izin veren yeni bir ödeme platformuna zaten sahip. Yeni platformun olması sebebiyle, CBDC oluşturmak ve kullanmak için gerçek bir nedenleri olmadığı düşünülüyor.

Buna ek olarak, Avustralyalıların genellikle diğer insanlara göre dijital paralara geçişle daha az ilgilendikleri biliniyor ve kripto paralara geçiş için herhangi bir talep olmadığı görülüyor. COVID-19 salgını bile bunu değiştirmedi. Aslında, pandemi sırasında nakit kullanımı artmış gibi görünüyor.

Banka, ülke vatandaşları bunları kullanmaya devam etmek istedikleri sürece banknotları desteklemeye devam edeceği yönünde bir karar verdi.

Son olarak banka Facebook’un Libra’sı gibi lansmanı yakın diğer dijital para birimleri hakkında da kısa bir yorum yaptı. Bu tür coin’ler için bile hala uygun bir düzenleme bulunmadığını belirtti. Ayrıca, CBDC’lerin birçok potansiyel dezavantajının altını çizdi. Merkez bankasının zamanla fikri değişecek mi, göreceğiz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.