Avustralya Merkez Bankası, CBDC’ye İhtiyaç Duymadıklarını Söyledi

0
207

Dünyanın önde gelen birçok ülkesinin merkez bankası kendi CBDC’lerini (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ilk başlatan olmak için acele etmeye devam ederken, Avustralya bu yarışta yer almıyor gibi görünüyor. Merkez bankası, bir CBDC’ye ihtiyaç olmadığını iddia etti.

Bir CBDC’nin gereksiz olduğu kararı, merkez bankasının bir CBDC’nin getirebileceği faydalara şüpheyle yaklaştığını gösterdiği ödemelerle ilgili yakın tarihli bir makalede ortaya çıktı. Sadece bu değil, aynı zamanda özel stablecoin’ler ve para sistemini nasıl etkileyebilecekleri ile ilgili güçlü endişeler de dile getirildi.

Ülke, işlemlerin gerçek zamanlı olarak tamamlanmasına izin veren yeni bir ödeme platformuna zaten sahip. Yeni platformun olması sebebiyle, CBDC oluşturmak ve kullanmak için gerçek bir nedenleri olmadığı düşünülüyor.

Buna ek olarak, Avustralyalıların genellikle diğer insanlara göre dijital paralara geçişle daha az ilgilendikleri biliniyor ve kripto paralara geçiş için herhangi bir talep olmadığı görülüyor. COVID-19 salgını bile bunu değiştirmedi. Aslında, pandemi sırasında nakit kullanımı artmış gibi görünüyor.

Banka, ülke vatandaşları bunları kullanmaya devam etmek istedikleri sürece banknotları desteklemeye devam edeceği yönünde bir karar verdi.

Son olarak banka Facebook’un Libra’sı gibi lansmanı yakın diğer dijital para birimleri hakkında da kısa bir yorum yaptı. Bu tür coin’ler için bile hala uygun bir düzenleme bulunmadığını belirtti. Ayrıca, CBDC’lerin birçok potansiyel dezavantajının altını çizdi. Merkez bankasının zamanla fikri değişecek mi, göreceğiz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın