Aralık 14, 2022

Avustralya, Kripto Düzenlemeleri için Açıklama Yaptı


Avustralya hükümeti, yakın zamanda yaptığı açıklamada kripto hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin iyi bir aşamada olduğunu belirtti. Hükümet, 2023 yılının başında hangi kategoride yer alan dijital varlıkları düzenleyeceklerinin kararını da yayınlayacağını belirtti.

Avustralya hükümeti, kripto para endüstrisindeki güvenliği arttırmak amacıyla ‘finansal hizmetler’ yasasında da değişikler yapacağının altını çizdi. Yayınlanan yeni belgeye göre 2023’ün başında kabul edilecek yeni ödeme sistemi, ülkenin ‘stratejik planının’ temelinde yer alacak. Hazira Bakanı Jim Chalmers, konuya ilişkin şu yorumu yaptı.

“Finans alanında değişmeyen tek şey değişimdir. Hızlı, dinamik ve düzenleyici çerçevelerimiz buna ayak uyduramadı. Reformlarımız, daha güçlü ve daha güvenli bir finansal sistem arayışıyla bunu düzeltmeye başlamakla ilgili olacak.”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere 2022 yılında yaşanan gelişmeler, birçok hükümetin kripto para düzenlemelerini hızlandırmasına yol açtı. Mayıs ayında Terra’nın çöküşünü Kasım ayında FTX borsasının takip etmesi, sektörü olumsuz etkiledi. Avustralya hükümeti ise yaşanan bu gelişmeler ışığında inovasyon ve düzenlemeler arasında bir denge kurmak istiyor.

“Dijital çağ finans sektörüne yeni fırsatlar ve riskler getirdi. Planımız, tüketicileri, işletmeleri ve sistemi güvende tutmak için doğru düzenleyici yaklaşıma sahip olduğumuzdan emin olurken, daha fazla yenilik için alan açmakla ilgili.”

Avustralya, Kripto Endüstrisinin Lehine Hareket Ediyor

Kripto para endüstrisinde yer alan kullanıcıların yaşadığı en büyük problem şüphesiz kripto tutan aracılarla ilgili. Kripto saklayan firmalar, kripto borç platformları başta olmak üzere bu tür hizmet sağlayıcıları yeterince iyi düzenlemelere tabi değil. Avustralya hükümeti de kullanıcıların lehine saklama ve lisanslama düzenlemelerini tartışıyor.

Kripto mevzuatını uygulamaya koymadan önce, Avustralya’nın önümüzdeki yıl öncelikle bu alanda düzenlemeler yapabilir. Planlara göre Avustralya, sözde “şimdi al, sonra öde” planları için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak.

Avustralya ile birlikte, önümüzdeki yıl daha fazla ülkenin düzenleyici çerçeveleri açıklamasını bekleniyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?