Avustralya Bankalarından Kripto Paraların Gizliliğine Karşı Adım

Kripto para muhabiri ve analisti Alex Saunders, bankaların artık müşterilerden para çekme işlemlerini gerçekleştirmeden önce paralarının ne için kullanılacağını açıklamalarını istediğini bildiren raporlar aldığını belirtti. Saunders attığı tweette şunları söyledi:

“Avustralya bankaları artık müşterilerin nakit para çekerken veya fonları elektronik olarak transfer ederken paranın ne için kullanıldığını açıklayan faturalar sağlamasını istiyor. Bir bankadaki para, senin paran değil.”

Ayrıca, fonların kaynağı söylenmeden mevduat oluşturmayı reddeden bankaların ekran görüntülerini de yayınladı. Avustralyalı düzenleyici makamların, bankaları bu adımları atmaya zorlayıp zorlamadıkları bilinmiyor. Ancak, KYC gerekliliklerinde değişiklikler genellikle kamuya açıklanmadan yapılmaktadır. Bu adımların Avustralya kamuoyu tarafından artan kripto kullanımı ilgili olup olmadığı da bilinmemektedir. Ancak, durum böyle olsaydı kesinlikle şaşırtıcı olmazdı.

Batı hükümetleri arasında Avustralya’nın bugüne kadar kripto paralar konusunda en kısıtlayıcı olduğu görülüyor. Ülkenin vergi dairesi şimdi agresif bir şekilde kriptoyla ilgili vergilerden kaçtığına inanılan kişileri takip ediyor. Ayrıca, kara para aklama ile mücadele kurumu AUSTRAC yakın zamanda üç borsanın lisansını iptal etti.

Kripto Paralar Hala Finans Sektöründeki Zorluklarla Mücadele Ediyor

Kripto paraya olan ilgi arttıkça, bankalar kendilerini müşterilere hizmet etme arzusu ile finansal yasalara uyma ihtiyacı arasında sıkışmış bir halde buluyor. Hükümetler on yıllar boyunca mali suçlarla mücadeleye yardımcı olmak zorunda kaldı. Bankalar bir dizi KYC ve AML yasalarına uymak zorundadır. Ancak, bu düzenlemelerin kripto alanında uygulanması son derece zordur. Ayrıca yasalara saygılı müşterileri yabancılaştırma eğilimindedirler.

Ayrıca, blockchain teknolojisi birçok eski bankacılık uygulamasını tarihe gömmekle tehdit ettiğinden, sunacak çok şey var. Örneğin, kripto cüzdanlar tüketicilerin geleneksel banka hesaplarına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ancak, Ripple gibi hizmetler sınır ötesi transferleri çok daha verimli ve güvenli hale getirir.

Bankaları, kripto konusundaki tutumlarını yeniden düşünmeye zorlayan, gelişmekte olan blockchain sektörünün bu oldukça karmaşık doğasıdır. Aynı şey elbette hükümetler için de geçerlidir. Onların da izleyen kitle kabulü dalgasını kucaklamaktan kazanacakları çok şeyleri yok. Bununla birlikte, sınırsız, anonim dijital varlıkların kullanımı büyüdükçe, şimdilik bu kurumların otoriter kontrolü savunmak için daha büyük adımlar atması şaşırtıcı değil.

Kriptoların benimsenmesi daha yaygın hale geldikçe, bireysel varlıkları izlemek için daha fazla adım atılacağını varsaymak mantıklıdır. Görünüşe göre, bankalar ve hükümetler, finansal konular söz konusu olduğunda vatandaşlarının gerçek anonimlik sahibi olmalarından henüz rahat değiller.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.