Temmuz 14, 2023

Avrupa’da Bitcoin ETF Heyecanı: İşte Tüm Detaylar!


Avrupa Birliği, 12 aylık bir gecikmeye rağmen ilk defa bir Spot Bitcoin ETF’si için hazırlık yapmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl Temmuz 2022’de Jacobi Asset Management, Bitcoin ETF’sinin Euronext Amsterdam borsasında listeleneceğini duyurmuştu. Ancak bir yıl sonra platform, geçen yıl zamanlamanın doğru olmadığını ekleyerek bu ay piyasaya sürülmek üzere “yolda” olduğunu duyurdu.

Kripto para piyasası bundan bir yıl önce pek de iyi bir dönem geçirmiyordu. Terra ekosisteminin çöküşü ve bu çöküşün tetikledi Three Arrows Capital gibi büyük çaplı olaylar sektörü oldukça olumsuz etkilemişti. Ancak 2023 yılına geldiğimizde ise Blackrock gibi bir finans devinin Spot ETF başvurusu işleri yeniden kızıştırdı. Jacobi Asset Management da “talebin geçen yazdan bu yana değiştiğini” itiraf etti.

Avrupa’daki tüm dijital varlık borsasında işlem gören ürünler (ETP’ler) fon yerine borsada işlem gören senetler (ETN’ler) olarak yapılandırılmıştır.

ETF’ler, hisse senetleri gibi bir borsada işlem görebilen yatırım fonlarıdır. ETF hissedarları fonun dayanak varlıklarının bir kısmına sahiptir. Öte yandan ETN’ler, dijital para birimi gibi bir dayanak varlığın fiyatını takip eden borç senetleridir. ETN yatırımcıları dayanak varlıkların sahibi değildir.

Jacobi Varlık Yönetimi ETN yerine ETF piyasaya sürmeyi tercih etti. Bunun nedeni ETF’lerin ETN’lerden daha şeffaf ve likit olmasıdır. Dolayısıyla bu, ABD piyasalarındaki spot Bitcoin ETF’sine benzer bir yapı olduğu anlamına geliyor. Gelişme, SEC’in Bitwise tarafından yapılan spot ETF başvurusunu kabul etmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Ancak Blackwater Search’ün kurucu ortağı Michael O’Riordan, Avrupa’da bir ETF başlatmanın gerçekten zor olacağına inanıyor. Bunun nedeni ise varlığın Ucits kuralları kapsamında “uygun” bir varlık olarak kabul edilmemesi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?