Ocak 18, 2020

Avrupa Merkez Bankası’nın Dijital Para Konusundaki Görüşü


“Dijital ekonomi” ilerleme eğilimiyle son birkaç yıldır giderek daha popüler hale geldi. Kripto patlaması ve Bitcoin’in popülerliğine ayak uydurmak için, tüm dünyadaki merkez bankaları şimdi dijital paraların oluşturulması arkasındaki fikri analiz ediyorlar. Bu fikir halen çalışma aşamasındayken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Denetim Kurulu Başkan Yves Mersch, “tüm finansal ekosistemi etkileyebileceği ve bankacılık sistemini silebileceği” görüşünde. Son BAFT Küresel Yıllık Toplantısı’nın oturum arasında Mersch, bir röportaj verdi ve şunları dile getirdi:

“Teknik olarak bizim için neyin mümkün olacağını, neyin yasal olarak uygulanabilir olduğunu görmek için farklı teknolojik ürünleri test ediyoruz. Merkez Bankası dijital para biriminde, az çok devrimci sonuçları olacak çok çeşitli olasılıklar var.”

Mersch ayrıca, ECB teknik ve akademik açıdan bilgiyi arttırmak için alan değerlendirirken, merkez bankasının herhangi bir uygulamaya ilişkin siyasi karardan çok uzakta olduğunu açıkladı.

ECB daha önce mevcut perakende ödemelerde “İnovasyon ve bunun Avrupa perakende ödeme ortamı üzerindeki etkisi” başlıklı bir belgede “hız, maliyet ve kapsayıcılık” eksikliklerine dikkat çekmişti. Rapor, ECB’nin küresel stablecoin potansiyelini keşfetme niyetlerini genişletirken, ECB’nin pan-Avrupa ülkeleri için Tek Euro Ödemeler Alanı [SEPA] gibi “yenilikçi ve verimli” bir ödeme çözümü başlatmayı planladığını ortaya koydu.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?