Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Euro Hamlesi! Kripto Paralar İçin Olumlu Bir Gelişme Mi?

Adını sıkça duyduğumuz kripto paralar çeşitli formlarıyla hayatımıza girmeye devam ediyor. Blockchain gibi yeni nesil bir teknolojiyle hayatımıza giren kripto paralar, geleceğini garanti altına almış gibi görünüyor.

Özellikle yatırım aracı olarak kullanılan kripto paralar, pekçok şekliyle hayatımızda daha etkili hale gelmeye devam ediyor. Dünya değişiyor ve bu değişime tabiki para da ayak uyduruyor. Şu an için genel itibariyle kağıt veya madenden yapılmış parayı kullanıyor olsakta, yakın gelecekte paranın ham maddesinin yazılımdan ibaret olacağını düşünüyoruz. Tüm bunların yanında Euro ve doların dijitaleşmesi son dönemin popüler konularından. Yine sıcak bir gelişme olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün paylaştığı raporunda, dijital euro ile ilgili çalışmalarını hızlandırılacağını açıkladı. ECB’nin dijital euro patentini almak için başvuruda bulunduğu haberi gündemde.

Genel olarak piyasa bu gibi değişimleri olumlu olarak değerlendiriyor. Tabi farklı görüşte uzmanlarda var. Bunlardan biri de: İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan. Manukyan bugün yayınladığı videosunda bu konuya değindi ve dijital euro ile ilgili haberleri olumsuz birer gelişme olarak değerlendirdi. Manukyan’a göre içinde bulunduğumuz ekonomik ortam (negatif faiz gibi çeşitli etkenler) sebebiyle bu gelişme bireysel yatırımcılar için pek iç açıcı değil. Ünlü isim konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dijital paraya geçiş zannedildiği gibi ne Bitcoin’i destekleyecek ne de dünyayı daha güzelleştirecek bir gelişme değil.”

Manukyan’ın noktalarında ki “Sıkı tutunun, para dijitalleştiğinde her şey aynı anda dijitalleşmek zorunda kalacak.” ifadesi ise çok iyi bir özet oluşturuyor diyebiliriz. Finans piyasasına çok ciddi değişiklikler geldiğini düşünen Manukyan bunların doğru anlamaşılması gerektiği görüşünde. Bizce de hayatımızı oldukça fazla meşgul eden paranın değişimini anlamamız, onun bizimle kalmasını sağlamamız açısından çok önemli.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.