Ekim 19, 2022

Avrupa Merkez Bankası’nda Şahin Tutum: Çöküş Gelebilir!


Son güncellenme : 19.10.2022 - 20:08

Kripto para piyasası bir süredir makroekonomik gelişmeler nedeniyle bir düşüş eğilimi içerisinde sıkışmış durumda. Güncel gelişmelere bakıldığında ise makroekonomik koşullarda kısa sürede bir iyileşme olması pek mümkün değil gibi görünüyor. Yayınlanan son TÜFE verileri sonra ABD Federal Rezervi muhtemelen 75 baz puanlık bir artış yapacaktır. Ancak bu gelişmeye ek olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) de sert ekonomik hamlelere hazırlanıyor olabilir. ECB’nin şahin duruşu kripto para piyasasında bir çöküşü tetikleyebilir.

Küresel finansal istikrarla ilgili artan endişelere rağmen, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 75 baz puan daha arttırma konusunda kararlı. Bir sonraki faiz kararı 27 Ekim’de açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin tutumu kripto piyasasını olumsuz etkileyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Merkez Bankaları Kripto Piyasasını Neden Etkiliyor?

Merkez bankaları, ekonomiyi enflasyon ve durgunluk gibi anormal ekonomik olaylardan korumaktan sorumlu kurum. Basındaki haberlerden de takip edebildiğiniz üzere bankalar niceliksel sıkılaştırma ve faiz artırımları yapma politikasını bir süredir uyguluyor. En son Tüketici Fiyat Endeksi verileri, beklenenden daha kötü enflasyon seviyelerini ortaya çıkardı. Kötü veriler, Fed’i hedefine ulaşmak için daha da şahin bir tutum sergilemeye zorluyor.

Hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası enflasyonu %2 seviyesine indirmek istiyor. Euro Bölgesi’nde mevcut enflasyon seviyesi %10, ABD’de ise %8,2 civarında. Milletvekillerine göre yüksek enflasyon, Covid pandemisi, pandemi sırasında hükümet harcamaları ve Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Fed, bu oranı yakalamak için art arda beşinci kez faiz oranlarını 75 baz puan artıracak. Bu arada Avrupa Merkez Bankası da Fed’in izinden gidecek gibi görünüyor.

Kripto piyasası, finansal istikrarla ilgili endişelerin agresif merkez bankalarını yumuşatabileceğini umuyor. Dünya Bankası, küresel ekonominin 2023’te resesyonla karşı karşıya kalacağını iddia ediyor. Bu arada Tesla’dan Elon Musk ve Ark’tan Cathie Wood, ekonominin deflasyon göreceğine inanan isimler.

Büyük Kripto Çöküşü Yolda Olabilir

Piyasadaki olumsuz etki kesinlikle kripto piyasası üzerinde olumsuz bir baskı oluşturacaktır. Ancak Bank of America, 2023’ün başlarında güçlü bir hisse senedi rallisinin olacağına inananlar arasında. Piyasanın şimdiden 75 baz puanlık bir artışla fiyatlanmış olması da ihtimaller dahilinde.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?