Avrupa Merkez Bankası’nda Şahin Tutum: Çöküş Gelebilir!

0
Avrupa Merkez Bankası'nda Şahin Tutum: Çöküş Gelebilir!

Kripto para piyasası bir süredir makroekonomik gelişmeler nedeniyle bir düşüş eğilimi içerisinde sıkışmış durumda. Güncel gelişmelere bakıldığında ise makroekonomik koşullarda kısa sürede bir iyileşme olması pek mümkün değil gibi görünüyor. Yayınlanan son TÜFE verileri sonra ABD Federal Rezervi muhtemelen 75 baz puanlık bir artış yapacaktır. Ancak bu gelişmeye ek olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) de sert ekonomik hamlelere hazırlanıyor olabilir. ECB’nin şahin duruşu kripto para piyasasında bir çöküşü tetikleyebilir.

Küresel finansal istikrarla ilgili artan endişelere rağmen, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 75 baz puan daha arttırma konusunda kararlı. Bir sonraki faiz kararı 27 Ekim’de açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin tutumu kripto piyasasını olumsuz etkileyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Merkez Bankaları Kripto Piyasasını Neden Etkiliyor?

Merkez bankaları, ekonomiyi enflasyon ve durgunluk gibi anormal ekonomik olaylardan korumaktan sorumlu kurum. Basındaki haberlerden de takip edebildiğiniz üzere bankalar niceliksel sıkılaştırma ve faiz artırımları yapma politikasını bir süredir uyguluyor. En son Tüketici Fiyat Endeksi verileri, beklenenden daha kötü enflasyon seviyelerini ortaya çıkardı. Kötü veriler, Fed’i hedefine ulaşmak için daha da şahin bir tutum sergilemeye zorluyor.

Hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası enflasyonu %2 seviyesine indirmek istiyor. Euro Bölgesi’nde mevcut enflasyon seviyesi %10, ABD’de ise %8,2 civarında. Milletvekillerine göre yüksek enflasyon, Covid pandemisi, pandemi sırasında hükümet harcamaları ve Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Fed, bu oranı yakalamak için art arda beşinci kez faiz oranlarını 75 baz puan artıracak. Bu arada Avrupa Merkez Bankası da Fed’in izinden gidecek gibi görünüyor.

Kripto piyasası, finansal istikrarla ilgili endişelerin agresif merkez bankalarını yumuşatabileceğini umuyor. Dünya Bankası, küresel ekonominin 2023’te resesyonla karşı karşıya kalacağını iddia ediyor. Bu arada Tesla’dan Elon Musk ve Ark’tan Cathie Wood, ekonominin deflasyon göreceğine inanan isimler.

Büyük Kripto Çöküşü Yolda Olabilir

Piyasadaki olumsuz etki kesinlikle kripto piyasası üzerinde olumsuz bir baskı oluşturacaktır. Ancak Bank of America, 2023’ün başlarında güçlü bir hisse senedi rallisinin olacağına inananlar arasında. Piyasanın şimdiden 75 baz puanlık bir artışla fiyatlanmış olması da ihtimaller dahilinde.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın