Ocak 3, 2020

Avrupa Merkez Bankası Yetkilisi: Libra’ya Karşı Çözüm Üretmeliyiz

Almanya merkez bankası başkanı ve Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden olan Jens Weidmann, bankaları Facebook liderliğindeki stablecoin Libra’ya karşı daha ucuz ve daha hızlı bir ödeme çözümü bulmaya çağırdı. Alman gazetesi Handelsblatt’da röportajı yayınlanan Jens Weidmann konuyla ilgili şunları söyledi:

“Şu anda ani tepkiler vermenin doğru olacağını sanmıyorum. Piyasa ekonomisinde, müşteri istekleri için uygun bir teklif geliştirmek ilk önce şirketlerin sorumluluğundadır.”

Başka bir deyişle, Weidmann henüz bir merkez bankası dijital para biriminden (CBDC) yana değil. Önce bir CBDC’nin artılarını ve eksilerini tanımlamanın gerekli olduğuna inanıyor. Röportajda “O zaman gerekli olup olmadığına ve risklerin kontrol edilip edilemeyeceğine karar verilebilir.” dedi. Bununla birlikte Weidmann, Libra’nın potansiyel özelliğinin farkına varmış durumda.

Birçok yetkili isim Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para çıkarması konusunda destekleyici sözler dile getiriyor. Weidmann’da böyle bir gelişmeye karşı çıkmamakla birlikte öncesinde ciddi bir hazırlık süreci olması gerektiğini düşünüyor.

Weidmann son olarak, para birimlerinin kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı mali gözetim altında olması gerektiğini belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?