Şubat 3, 2023

Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranını Yükseltmeye Devam Ediyor!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranını %0,5 puan artırarak Federal Rezerv’den farklı bir yol izledi. ECB, Mart ayında da benzer bir artış uygulayacağını belirtti. Bunun nedeni, Euro bölgesindeki güçlü ekonomik büyümenin ve Çin ekonomisinin hızla yeniden açılmasının enflasyonu yüksek tutma beklentisi.

ECB Faizi Beşinci Kez Arttırdı!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Avrupa Merkez Bankası, Euro bölgesindeki yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını arttırmaya devam ediyor. Bu durum, Covid-19 ve Ukrayna’nın işgalini takip eden enerji krizi de dahil olmak üzere bir dizi faktörün ardından ortaya çıktı.

ECB bu hamlesiyle gösterge faiz oranını 2008’den bu yana en yüksek seviye olan %2,5’e yükseltmiş oldu. Bu oran, Çarşamba günü %4.75’ten %4.50’ye çıkaran Fed ve Perşembe günü erken saatlerde %4’e yükselten İngiltere Merkez Bankası’nın belirlediği oranların hala oldukça gerisinde kalıyor.

ECB yaptığı açıklamada faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğinin altını çizdi. Sonuç olarak ECB, Fed ve BoE’den daha sert bir artış uygulayacağı anlamına geliyor.

Enflasyon Endişesi Devam Ediyor

Euro bölgesi’nde enflasyon Ekim ayındaki %10,6’lık rekor seviyesinden geçen ay %8,5’e gerilerken, bu oran Amerika Birleşik Devletleri’nde Aralık ayında kaydedilen %6,5’lik enflasyon oranının üzerinde gerçekleşti. Düşük gaz depolama seviyeleri ve ılık bir Avrupa kışı Avrupa’da enerji maliyetlerinin düşmesine katkıda bulunurken, küresel arz kısıtlamalarının gevşemesi ve Euro’nun son üç ayda 1 doların altından yaklaşık 1,10 dolara yükselmesiyle ithal ürünlerin, özellikle de enerjinin fiyatı düştü.

Öte yandan İngiltere Para Politikası Kurulu, 7’ye karşı 2 oyla ana banka faizini yarım puan arttırarak %4’e yükseltti. Ancak komite, karar açıklamasında gelecek toplantılarda daha küçük oran artışları görülebileceğini ima etti.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?