Eylül 30, 2023

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro için Çarpıcı Bir Açıklamada Bulundu!


Avrupa Komisyonu, bu yılın başlarında Avro Bölgesi’nin 20 üye ülkesinde bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatacak kapsamlı bir yasal çerçeve önererek önemli bir adım attı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) daha önce, tüketicilere hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çalışacak bir “kamu parası” ile işlem yapma olanağı sunan ve potansiyel olarak 2027 yılına kadar piyasaya sürülebilecek dijital euro planlarını özetlemişti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, son güncellemede bloğun CBDC çabaları, özellikle de yaklaşan dijital varlığın güvenliği ve anonimliği hakkında daha fazla bilgi verdi.

Ancak AB parlamentosu üyelerinin CBDC gizlilik endişeleri devam ediyor. Bu haftanın başında, Lagarde, ECB’nin CBDC projesini şiddetle savunarak para biriminin “banknotta olduğu gibi tamamen anonim olmayacağını” açıkladı

“Gizliliği korumak için çalışıyoruz, ancak dijital para blok zincirinde bir iz bıraktığından, banknotta olduğu gibi tamamen anonim olmayacaktır.”

Lagarde’ın açıklamaları, bazı Avrupa Parlamentosu üyelerinin CBDC projesine, özellikle de kullanıcı verilerinin gizliliği üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirmelerinin ardından gelmesi ise dikkat çekti.

“Anonimlik ile özel hayat arasında bir fark var mı? Anonimliği garanti altına almadan özel hayatı nasıl garanti altına alabiliriz?” Alman politikacı ve AP üyesi Gunnar Beck, soruyu Lagarde’a yönelterek detaylı bilgi talep etti.

Ancak söz konusu verilere ticari bankalar erişebilecekken Avrupa Merkez Bankası erişemeyecek. Çünkü ticari bankalar, “dijital avroyu yaymak için aracı olarak” kullanmayı taahhüt etmiş durumda. Lagarde, bu bankaların verileri analiz edeceğini ve CBDC kullanıcılarıyla paylaşacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?