Avrupa Merkez Bankası Başkanı Libra ve Stabilcoinleri Gündemine Aldı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yeni başkanı Christine Lagarde, Facebook’un kendi dijital platformunu, Libra’yı teşvik etmek ve rakip stabilcoinlerin kullanımını azaltmak için kullanabileceğini belirtti.

Dün AB milletvekillerine cevap veren bir mektupta Lagarde, stabilcoinlerin mevcut sınır ötesi ödeme sistemi ile ilgili sorunların çoğuna değindiğini söyledi. Yazar, kullanıcılara finansal katılımı teşvik etmelerine yardımcı olabilecek daha ucuz ve daha verimli bir ödeme seçeneği sunduğunu belirtti.

Ancak Lagarde, regülatörlerin (yasa koyucular) stabilcoin pazarındaki rekabet konusundaki endişeleri ele almak zorunda kalacağını vurguladı. Facebook, daha küçük operatörlere göre haksız bir avantaja sahip olabilir çünkü rakiplerini engellemek ve kendi kripto para birimini tanıtmak için sosyal medya platformunu kullanabilir.

Lagarde şöyle yazdı:

“Stabilcoinleri yöneten kuruluşlar büyük sosyal platformları kontrol ediyorlarsa, kendi kripto paralarının kullanımını teşvik ederek, diğer hizmet sağlayıcılarını ve ödeme yöntemlerini platformlarından engelleyerek onların kullanımını etkileyebilirler.”

Ayrıca Facebook’un, kullanıcıların sosyal medya verilerini finansal verileriyle birleştirebileceğini ve diğerlerine “güçlü bir rekabet avantajı sağladığını ve pazarın rekabetini azalttığını” vurguladı.

Lagarde ek olarak:

“Stablecoin adının yanıltıcı olduğunu söyledi. Operatörler, kullanıcılarına istikrarlı bir para birimi vaat edebilir, ancak fiyatlar yönetime ve temel varlığa bağlıdır. Yatırımcılar, sahip oldukları değerin garanti edilmediğinin farkında olmayabilirler.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.