Ocak 25, 2023

Avrupa Birliği’nden Kripto Paralara Düzenleme Çağrısı!


Avrupa Parlamentosu, mali durumunu güçlendirmek ve AB’nin temel politika hedeflerini yerine getirebilmesini sağlamak amacıyla, güncellenmiş 2023 bütçesinin bir parçası olarak kripto para birimleri için bir vergi teklifinde bulundu.

Bütçe teklifinin taslak raporunda, kripto para piyasasının 2008 mali krizinden bu yana hızla büyüdüğü ve toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun Mayıs 2021’de 2 trilyon Euro’ya ulaştığının altı çizildi.

Raporda, kripto varlıklara yönelik bir vergiden elde edilen gelirlerin “yeni bir öz kaynak olarak Avrupa bütçesine akacağı” yorumu yer aldı. Raporda, “kripto varlıkların giderek gerçek bir ödeme aracı ve yatırım stratejilerinin bir parçası olarak görüldüğünün” de altı çizildi.

Bütçe Komitesi’ne göre, kripto varlıkların Avrupa Birliği düzeyinde düzenlenmesi ve vergilendirilmesi, yüksek hareketlilikleri ve sınır ötesi yetenekleri nedeniyle ulusal düzeyde düzenlenmelerinden daha etkili.

Kripto varlıklara yönelik bir vergi, kripto varlıklar için uyumlu bir vergi çerçevesinin ortaya çıkmasını teşvik edecek, kripto varlıklar piyasasının sınır ötesi doğasıyla daha tutarlı olacak ve küresel düzeyde vergi standartlarının benimsenmesini teşvik edecektir.

Bütçe komitesi raporu, kripto para işlemlerine vergi uygulanmasının yanı sıra, AB’nin kurumlar vergisi politikasında değişiklik yapılmasını ve karbon yoğun ithalata vergi getirilmesini önerdi ve bütçeyi finanse etmek için gelir elde etmeye yardımcı olacak ek yollar olarak bir AB “adil sınır vergisi” oluşturulması çağrısında bulundu.

Kaynak : Kitco

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?