Ocak 19, 2024

Avrupa Birliği’nde Kripto Para Sektörü için Yeni Düzenlemeler Geçici Olarak Kabul Edildi


Avrupa Birliği kripto para şirketlerine daha sıkı düzenlemeler getirmek için geçici bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Perşembe günü duyurulan karar, kara para aklamayla mücadele için ulusal makamlar arasındaki koordinasyonu geliştirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak genişletildi.

Anlaşma, Avrupa Birliği üye devletlerinin temsilcileri ve Avrupa Parlamentosu arasında yapılan uzun müzakerelerin ardından gerçekleşti. Ayrıca, ülkelerin halihazırda dolandırıcılık ve mali suçlar konularına yaklaşımındaki tutarsızlıkları ele almayı amaçlayan kara para aklamayı önleme tedbirleri paketinin bir parçasıdır.

Anlaşma kapsamında, mevcut AB kara para aklamayı önleme kuralları, kripto para ekosistemindeki katılımcıları daha fazla kapsayacak şekilde genişletilecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının, 1.000 Euro veya daha yüksek tutarlı işlemler gerçekleştiren müşteriler üzerinde durum tespiti kontrolleri yapmaları ve şüpheli finansal faaliyetleri bildirmeleri gerekecektir. Sınır ötesi kripto şirketleri için ek doğrulama gereklilikleri uygulanacaktır.

Kurallar ayrıca, kullanıcıların özel anahtarlarını doğrudan kontrol etmelerine olanak tanıyan kendi kendine barındırılan dijital cüzdanların kullanımını engellemeyi amaçlamaktadır. Bu tür cüzdanlar, suçluların fonları daha kolay gizlemesini sağladığı için kötü şöhret kazanmıştır.

Kripto para trader’larına ek olarak; düzenlemeler değerli metaller, mücevherler, lüks araçlar ve uçaklar gibi lüks ve yüksek değerli malların satıcıları için de geçerli olacak. Gereklilikler, yasadışı kazançların değerini koruyan ve taşınması veya gizlenmesi kolay varlıklara aktarılmasını daha zor hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Yasa dışı işlemlerde döviz kullanımını engellemeye yönelik daha geniş kapsamlı çabaların bir parçası olarak anlaşma, AB genelinde nakit ödemelere 10.000 Avro sınırı getirmekte. Ancak söz konusu kulların yasa haline gelmesi için üye devletler ve Parlemento tarafından onaylanması gerekiyor.

Kaynak : Watcher.guru

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?