Mart 25, 2024

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasalarının Geleceğini Şekillendiren Duyuruyu Yaptı!


Avrupa Birliği’nin finansal piyasalar denetleyicisi, Pazartesi günü, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi altındaki kurallara ilişkin bir dizi nihai raporu yayınladı. Bu, birliğin finansal dünyasında önemli bir adıma işaret eden bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi‘nin (ESMA) geçen yılki istişare sürecinden sonra hazırladığı rapor, MiCA kapsamında faaliyet göstermek isteyen firmalardan talep edilecek bilgilere dair önemli öneriler içeriyor. Ayrıca, kripto hizmetleri sunma ve kripto varlıklarını kullanma niyetlerini belirleme gereksinimleri gibi konulara da odaklanıyor. Rapor ayrıca, hizmet sağlayıcıların şikayetleri nasıl ele alması gerektiğine dair detaylar içeriyor.

ESMA, raporunu Avrupa Komisyonu’na sundu ve bu alanda daha fazla tavsiye ve teknik rehberlik sağlayabileceklerini belirtti.

ESMA’nın üçüncü istişare paketi, kripto varlıklarda şüpheli piyasa suiistimalinin tespiti ve raporlanması, kripto varlık transfer hizmetleri için politika ve prosedürlere ilişkin kılavuzlar gibi önemli konularda kamunun görüşünü almayı amaçlıyor. Bu paket, kripto varlıkların düzenlenmesinde önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), ESMA ile birlikte MiCA kapsamındaki önlemler üzerine istişarelerde bulunuyor. Bu ayın başlarında, iki düzenleyici stabilcoin ihraççıları için bir dizi taslak kural yayınladı. Stabilcoinler için MiCA kurallarının Temmuz ayında yürürlüğe gireceği ve tüm üye ülkeler tarafından Aralık ayında uygulanacağı planlanıyor.

Kaynak : Coindesk

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?