Avrupa Birliği, Kripto Para Düzenlemesi İçin Tarih Belli Oldu!

0
286

Avrupa Birliği’nin 2024 yılına kadar kapsamlı bir kripto para düzenlemesi planladığına dair 2 rapor bildirildi. Bu gelişme, beş Avrupalı ​​maliye bakanının Avrupa Komisyonu’na kripto paralar konusunda “çok güçlü ve çok net kurallar” koyma çağrısının ardından yaşandı.

AB Kripto Düzenlemesi Yakında Geliyor

İki AB belgesine göre, kapsamlı bir kripto para birimi düzenleme çerçevesinin dört yıl içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor, haber kaynağı Reuters Cuma günü, belgenin ayrıntılarıyla ilgili şunları söyledi:

“2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.”

Belgeler de ayrıca, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” ifadeleri yer alıyor.

AB politikalarında uzmanlaşmış bir yayın olan Euractiv’e göre, Avrupa Komisyonu Dijital Finans Stratejisini kripto para birimleriyle ilgili yeni kuralları ile birlikte bu ayın sonunda yayınlayacak.

Bunların yanında, Avrupa Komisyonu, Euro bölgesindeki ödemelerin %78’inin şu anda nakit olması nedeniyle dijital finans kullanımını artırmak istediğini ve yeni kuralların dört yıl içinde yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti.

Son olarak geçen hafta, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya maliye bakanları, Avrupa Komisyonu’nu, özellikle Facebook’un Libra’sı gibi küresel dijital paralar için yaklaşan kripto para birimi teklifine “güçlü kurallar” eklemeye çağırdı. Ortak bir açıklamada, yasal, düzenleyici ve gözetim zorlukları ele alınana kadar, stablecoin’lerin AB ülkelerinde faaliyet göstermesine izin verilmemesi gerektiğini söylediler. 1 hafta sonra kripto yönetmeliğine dair çalışmaların hızlandırılmış olması şaşırtıcı değil.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın