Avrupa, ABD ve Çin Arasında Artan Gerilim: Blockchain Etkisi

0

Çin ile ABD arasındaki gerilim yeniden tırmanıyor. Çin, ABD’yi diğer ülkeleri “Çin’e saldırma” konusunda kışkırtmakla suçladı. İki ülke arasında yaşanan gerginlik ve ticaret savaşının içine Avrupa da çekiliyor.

Blockchain projelerinin erişimi de bu devam eden ticaret savaşının bir parçası sayılabilir. Blockchain, savunma için hızla stratejik önem kazanmaya devam ediyor ve bu çok önemli stratejik avantajı elde etmek amacıyla ülkelerin bütçeleri bu teknolojiye akıyor.

Blockchain, bu ülkeler arasındaki en öne çıkan tartışma konusu olmasa da, sektör bu ülkelerin sahip oldukları paydan etkilenmektedir. Örneğin Çin; NEO Smart Economy, VeChain Tech, Pragmatic DLT, CargoX gibi blockchain şirketlerine sahiptir.

İlk kez, Çin’in beş yıllık ekonomik ve sosyal kalkınma planı, tedarik zinciri yönetimi, e-yönetim ve fintech’te blockchain uygulamalarını içeriyor. Bunun yanı sıra ülke; akıllı sözleşmeler, asimetrik şifreleme, tedarik zinciri yönetimi ve fikir birliği algoritmalarından yararlanmak amacıyla blockchain teknolojisine ciddi şekilde yatırım yapıyor.

Çin askeri yayınları; blockchain teknolojisinin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) istihbarat, personel yönetimi, silah döngüsü ve bilgi savaşında bir avantaj sağlayacağını ilan etti.

Çin; blockchain teknolojisini istihbaratta, savaştaki silah ve personellerin genel yönetiminde bir avantaj olarak görüyor. Aynı zamanda kendisini ABD gibi rakipleri olmasına rağmen blockchain teknolojisinde bir lider olarak görüyor.

PLA, blockchain’i ülke içindeki dezenformasyonla mücadele etmenin bir yolu olarak görüyor. Blockchain sabit bir hesap defteri üzerine kurulduğundan, askeri tedarik zincirleri boyunca veri bütünlüğünü de koruyabileceğini düşünüyor.

Ayrıca Rusya da blockchain teknolojisi ve özellikle siber savunma sistemleri için askeri uygulamalar konusunda araştırma yapıyor. Hem Çin hem de Rusya, blockchain forumlarına çok sayıda delege göndermeye devam ediyor. Foruma gönderilen Rus istihbarat teşkilatının(FSB) bir temsilcisinin şunu iletmesi istenildi:

“İnternet Amerikalılara ait, ancak blockchain bize ait olacak.”

Value Technology Foundation, Amazon, Deloitte ve IBM’nin 2020 raporu ABD’nin blockchain araştırmasına yaptığı harcamaları arttırmaması durumunda kendisini siber saldırılara açık bırakabileceğini ve rakiplerinin gerisinde kalabileceğini belirtti.

Rapor, ABD’deki kripto para birimlerine ilişkin mevcut olumsuz görüşün, blok zinciri uygulamaları için zor bir düzenleyici rejim yarattığını belirtiyor. Bunun yerine ABD, blockchain’in ekonomik ve savunma sonuçları hakkında daha stratejik düşünmek için İngiltere ve Avustralya gibi müttefiklerine katılmaya çalışmalıdır. Blockchain’in ileride şu anki internetin yerini alması bekleniyorsa, ABD’nin rakiplerine ayak uydurması ve bu teknolojiye çok daha dikkat etmesi gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki birçok ülke adem-i merkeziyetçi veya halka açık blockchain’leri tercih ederken, Çin’in BSN’si kriptolara karşı neredeyse merkezi bir duruş sergileyerek özel blokchain üzerinde durmaktadır.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın