Artan Kurumsal İlgi, Bitcoin İçin İyi Haber Mi?

LongHash’ın yakın tarihli bir raporuna göre, ABD’deki halka açık şirketler şu anda 10 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahipler. Bu sayı, artan yatırımın yanı sıra kripto para biriminin Ekim ayı boyunca elde ettiği değerin bir açıklaması olabilir. Daha fazla kurumun Bitcoin ile ilgilenmesine ilişkin genel fikir birliği oldukça olumlu olsa da raporda şu ifadeler ye alıyor:

“Kısa ve orta vadede pozitifler, negatiflerden çok daha ağır basıyor. Ancak önümüzdeki on yıl içinde, Bitcoin sonunda bir değer deposunun tepesinde küresel bir para birimine dönüşürse, belirli güvenlik riskleri oluşturabilir.”

BTC İlgisi Artıyor

Artık tek başına halka açık ABD Kurumları, Bitcoin piyasa değerinin %5’ine sahip. Grayscale ayrıca bugün ilk kez 8.6 milyar dolarlık AUM (yönetimi altındaki varlık) bildirdi ve varlık yönetimi platformu yalnızca son 30 günde 600 milyon doların üzerinde BTC satın aldı. Kurumsal yatırımcılardan gelen artan talebin bir sonucu olarak, CME sürekli olarak kayda değer miktarda hacim artışı gördü. Aşağıda gösterilen BTC Vadeli İşlemlerinde Açık Faiz, bu kurumsal ilgiyi ortaya koyuyor.

Piyasa, bu görece yeni ortaya çıkan kurumsal ilgiyi büyük ölçüde iyi haber olarak algılıyor. Artan ilgi, satın alma baskısıyla birlikte BTC’nin geçen aydan bugüne %22.8’in üzerinde artış kaydetmesiyle kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, bazı potansiyel sorunlar da olabilir.

İlk olarak yapılacak yorum şudur: Bitcoin’in fiyatının artmasıyla, kurumların tuttuğu Bitcoin’in dolar değerinin de artacağıdır. Bitcoin gerçekten de bazı savunucuların iddia ettiği gibi gerçek değerinin altındaysa, fiyattaki önemli bir değerlenme, ortalama yatırımcıya karşın arzın seyrelmesi anlamına gelebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus ise, eğer Bitcoin bir para birimi olarak kabul edilirse ve merkez bankaları bunu fiat para birimlerine karşı bir tehdit olarak algılarsa, potansiyel ele geçirme riski ortaya çıkabilir. Theta Seek’in Twitter’da belirttiği gibi, Halka Açık Şirketlerdeki bu Bitcoin Hazineleri, hükümet tarafından el konulmaya açık olabilir. Yorumları bir miktar spekülasyonla karşılanmasına rağmen, kripto para birimlerinin hükümet tarafından nasıl ele alınacağını belirlemek için şu anda tam bir düzenleyici belirsizliği var. Eğer Bitcoin bir para birimi üzerinden güvenli bir liman varlığı olarak görülüyorsa, o zaman hükümetlerin Bitcoin’e karşı olağanüstü düzenleyici eylemler gerçekleştirme olasılığı daha düşüktür.

Bu olumsuz durumlar, şu an için sadece birer ihtimal. Buna karşın günümüzde kurumsal ilginin hem güven hem de benimsenme adına birçok fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.