Ark Invest, Ethereum’un Fiyatının Rekor Seviyelere Yükselişinin Nedenlerini Açıklıyor

0

Yatırım yönetimi şirketi Ark Invest, Ethereum fiyatının rekor seviyelere ulaşmasının üç nedenini vurguladı. Firma, kurumsal ilginin artmasını, güçlü on-chain sinyalleri ve yakın protokol güncellemelerini temel nedenler olarak gösterdi.

Ethereum Neden Yükseliyor?

Ark Invest olarak da bilinen ARK Investment Management, geçen hafta Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasının üç temel nedenini açıklayan bir araştırma belgesi yayınladı.

Firmanın analistinin bahsettiği ilk neden “Kurumsal ilginin artması” idi. Ark Invest, Kanada’da bir dizi Ether borsa yatırım fonunun (ETF) başlatıldığını ve bunun da kurumsal yatırımcıların ETH fiyatına maruz kalmasını kolaylaştırdığını belirtti.

“Avrupa Yatırım Bankası ve Visa gibi kurum ve şirketler, Ethereum blockchainini sırasıyla ihraç ve ödeme için kullanım durumlarını duyurarak doğruladılar.”

Avrupa Birliği’nin kâr amacı gütmeyen bir kuruluşu ve borç veren kolu olan Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Nisan ayı sonunda Ethereum kullanılarak inşa edilen yeni bir dijital tahvil türü çıkardığını duyurdu. Bu arada, ödeme devi Visa, Mart ayı sonunda Visa ile ilk işlemlerinin USD Coin (USDC) cinsinden yapıldığını ve Ethereum blockchain üzerinden işlem gördüğünü duyurmuştu.

Kaynak: markets.Bitcoin.com

ETH’nin fiyatı geçtiğimiz saatlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. CoinMarketCap’den alınan verilere göre ETH yazım sırasında 4.100 dolar seviyelerinde.

Analistin dikkat çektiği ikinci neden “Güçlü on-chain sinyaller” idi. Firma şu açıklamayı yaptı:

“Ethereum ağının kullanımı artıyor ve bazı ölçümlere göre, aktif cüzdan sayısı ve toplam işlem ücretlerinde gösterildiği gibi Bitcoin’inkini aşıyor. Bizim görüşümüze göre, her ikisi de gelişmekte olan merkezi olmayan finans (DeFi) ve non-fungible token’lar (NFT’ler), Ethereum’un son dönemdeki çıkışını açıklıyor.

Üçüncü neden, yaklaşan protokol yükseltmeleri olarak gösterildi. Temmuz için planlanan Ethereum İyileştirme Önerisi 1559’un Ethereum’un işlem ücreti modelini önemli ölçüde değiştireceğine dikkat çeken belge şu şekilde devam ediyor:

“Ethereum’un ücretlerinin değişkenliğini düşürmeyi amaçlayan EIP-1559, dolaşımdaki arzın azalmasına neden olan ve amacı Ethereum ekosistemine deflasyonu getiren bazı işlem ücretlerini yakmak olan bir mekanizma sunar. Etherin fiyatı üzerindeki etki, Bitcoin’in halving olayıyla ilişkili olabilir.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın