Araştırma: Bitcoin, Piyasa Manipülasyonu Nedeniyle “Güvenli Liman” Statüsünü Kaybetti

Sussex Üniversitesi geçtiğimiz günlerde COVID-19 salgını sırasındaki Bitcoin ve altın performansı dair bir makale yayınladı. Projenin arkasındaki araştırma ekibi, her iki varlığın da öncelikle önemli pazar manipülasyonları nedeniyle güvenli bir liman olarak hizmet edemediğine inanıyor.

COVID-19 salgını bu yılın başlarında ani bir şekilde günlük yaşamda ve finansal piyasalarda çok sayıda rahatsızlığa yol açtı. Mart en kötü işlem ayıydı, varlıkların değerlerinin önemli bir kısmını kaybettiği bir ay oldu. Bitcoin bu sırada değerinin yaklaşık yüzde ellisini kaybetti. Yıkıcı etkiler altını da es geçmedi. Geleneksel olarak güvenli bir sığınak olarak kabul edilen varlığın fiyatı bir günde yaklaşık 1.700 dolardan 1.450 dolara düştü.

Söz konusu üniversitesinin makalesine göre, bu olaylar Bitcoin ve hatta altının belirsizlik zamanlarında güvenli sığınaklar olarak değerlendirilmesini engelledi. Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Profesörü Carol Alexander altın ve Bitcoin’in bu noktada manipüle edildiğini düşünüyor.

Ayrıca Mart ve Nisan aylarında, S&P 500 ve altın arasındaki korelasyon seviyesi artı %20 idi. Aksine, Eylül 2008’de Lehman Brothers’ın çöküşü sırasında, aynı karşılaştırma eksi %40 olduğunu gösterdi.

Araştırma ayrıca, Ocak 2009’daki kuruluşundan bu yana, Bitcoin’in davranışının “herhangi bir geleneksel varlık ile tamamen ilintisiz olduğunu” belirtti. Bununla birlikte, COVID-19’un fiyatlarının en yoğun olduğu günlerde, diğer varlıklarla korelasyonları artı %63’e yükseldi ve şu anda yaklaşık %40’da seyrediyor.

Önde gelen kripto para biriminin arkasında bir merkez bankası veya otorite yok. Bitcoin, Mart ayında 9,100 dolardan inmeye başladı ve 4,000 doların altına düştü. Ancak, BTC o zamandan beri tamamen toparlandı ve şu anda yaklaşık 9.500 dolardan işlem görüyor. İlginçtir ki, altın da yıllık 1.450 dolar seviyesinden bu yana yeni zirvelere yükseldi ve şu anda yaklaşık 1.720 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Raporda “bu piyasa saldırılarının en büyük faydalanıcılarının” ABD doları ve ABD varlıklarının sahipleri olduğu belirtiliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.