Haziran 11, 2024

Apple’ın ChatGPT Hamlesi Elon Musk’ı Kızdırdı: Yasaklanabilir!


Elon Musk, Apple cihazlarına karşı ciddi bir adım atarak, şirketlerinde bu cihazları yasaklamayı düşündüğünü açıkladı.

Musk, Apple’ın Siri’ye OpenAI’ın ChatGPT‘sini entegre etmesiyle ilgili güvenlik risklerinden endişe duyuyor. Sosyal medya platformu X üzerinden bu kararını paylaşan Musk, Apple’ın yeni yapay zeka özelliklerinin gizlilik açısından sorunlar yaratabileceğini belirtti.

Bu açıklama, Apple’ın WWDC 2024 konferansında duyurduğu iOS 18 güncellemesinin ardından geldi. iOS 18, Siri’yi ve diğer yazı araçlarını geliştirerek Apple’ı jeneratif yapay zeka alanında öne çıkarmayı amaçlıyor. Siri’nin ChatGPT ile güçlendirilmesi, isteklerin, belgelerin ve fotoğrafların işlenmesi için ChatGPT’ye gönderilmesini içeriyor. Bu, Apple’ın kullanıcı deneyimini devrim niteliğinde değiştirmeyi amaçlayan Apple Intelligence projesinin bir parçası.

Musk, bu AI gelişmelerini ciddi güvenlik tehditleri olarak görüyor ve aşırı önlemler almayı öneriyor. SpaceX, Tesla ve X’teki çalışanlarının iş yerine girerken Apple cihazlarını Faraday kafeslerinde bırakmalarını istemeyi düşünüyor. Musk ve Apple arasındaki gerilim yeni değil. Musk, 2015 yılında kurucusu olduğu OpenAI’nin orijinal misyonundan saptığını iddia ederek şirketle ilişkilerini kopardı ve OpenAI ile CEO’su Sam Altman’a karşı yasal işlemler başlattı.

Musk’ın Apple ile ilişkisi de özellikle ödeme politikaları konusunda gergindi, ancak 2022’de Apple CEO’su Tim Cook ile yapılan bir görüşme geçici olarak bu sürtüşmeyi yumuşattı. Apple ve OpenAI arasındaki iş birliği, ChatGPT’nin iOS 18’e entegrasyonu, Siri’nin yeteneklerini geliştirerek daha sezgisel ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedefliyor. Gelişmiş yazı araçları ve görüntü oluşturma gibi AI güdümlü dönüşümler, gizlilik ve güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Musk, bu nedenle şirketlerinde Apple cihazlarını yasaklama tehdidinde bulunuyor.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?