Şubat 2, 2024

Apple, Yapay Zeka Alanında OpenAI, Microsoft Gibi Devlerle Rekabet Edebilir!

Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, stratejik bir hamleyle bu yıl içinde gerçekleşebilecek bir yapay zeka açıklamasına ilişkin ipuçları verdi. Tim Cook’un son açıklamaları, belirsiz olsa da, şirketin metin ve görüntü üretebilen gelişmiş yapay zeka modelleri alanında Microsoft, Google, Amazon ve özellikle OpenAI gibi teknoloji devlerine rakip olma hedefine ışık tutuyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere yapay zeka çalışmalarında muhazakar bir tutum benimseyen Apple, bu konudaki tavrını değiştirmeye hazırlanıyor.

Apple OpenAI’nin Hakimiyetini Etkileyecek mi?

Tüketici teknolojileri konusunda sarsılmaz bir güç merkezi olan Apple, uzun zamandır en yeni donanım ve kullanıcı dostu yazılımlarla bir arada anılıyor. Ancak CNBC’nin haberine göre, şirketin analistlerle yaptığı son görüşme yapay zeka alanında büyük bir atılımın sinyallerini verdi. Ayrıntıların açıklanması zor olsa da, Tim Cook‘un bu yıl içinde ayrıntıları açıklayacağına dair güvence vermesi, OpenAI, Microsoft ve diğerleri gibi sektör devleriyle rekabet etmek ve yapay zeka sınırını aktif olarak şekillendirmek için güçlü bir çabaya işaret ediyor.

OpenAI şirketine ait yapay zeka aracı ChatGPT, görüntü üretimindeki ilerlemelerle gündeme gelen üretken yapay zeka, teknoloji şirketleri ve yatırımcılar için bir odak noktası haline geldi. Öte yandan Apple, çiplerine ve yazılımlarına gömülü makine öğrenimi teknolojisine yaptığı tarihi yatırımlara rağmen geçen yıl gelişmiş bir yapay zeka modeli duyurmaktan kaçındı.

Apple, fotoğraflardaki insan ve evcil hayvanları tanıyabilme gibi yeteneklerle yapay zekayı zarif bir şekilde bütünleştirerek bu alandaki becerilerini sergiliyor. Şirket, genelde her yıl Haziran ayında düzenlenen geliştirici konferansında yeni yazılım çözümlerini duyuruyor.

Geçtiğimiz yıl, iPhone klavyesine eklenen, GPT benzeri bir dönüştürücü tabanlı dil modeline dayanan otomatik düzeltme özelliği ile Apple’ın makine öğrenimi teknolojilerine olan ilgisi öne çıkmıştı. Bu sunumda, “yapay zeka” ifadesi belirgin bir şekilde kullanılmazken, “makine öğrenimi” gibi daha akademik bir ifade tercih edilmişti.

Apple, yapay zeka alanında büyük bir sıçrama yapmaya hazırlanırken, son finansal sonuçları karmaşık bir tablo çiziyor. Şirketin, gelir ve kar beklentilerini aşarak açıkladığı mali ilk çeyrek sonuçları olumlu bir izlenim bırakırken, Çin gibi kritik bir pazarda satışların %13 düşüş göstermesi bu olumlu görünümü gölgelemektedir.

Apple’ın kazanç raporunu takiben, şirketin hisseleri 1 Şubat’ta after-hours işlemlerinde önemli bir değer kaybı yaşadı. Ayrıca, yönetimin mevcut çeyrekte iPhone satışlarındaki olası düşüşler hakkında paylaştığı görüşler, piyasada artan endişelere yol açtı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?