Apple ve Amazon Etkinlikleri Piyasaları Harekete Geçirdi! Bitcoin Nasıl Etkilendi?

0

Hisse senetleri altı haftanın en yüksek seviyesinde kapandığı için haftaya iyi bir şekilde başladı. Yatırımcılar, teknoloji devleri Apple ve Amazon için beklentileri arttı.

Nasdaq, şirketin yıllık Prime Day etkinliğinin beklentisiyle hisseleri %4.5 oranında yükselen Amazon liderliğinde, %2’den fazla değer kazandı ve bu durum, promosyonları kapmaya istekli online alışveriş yapanların akınına neden oldu. Apple hisseleri ise, bugün iPhone 12 lansman etkinliği öncesinde %6’dan fazla artış gördü.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in bir teşvik paketi anlaşması hakkında görüşmeye devam etmesi bekleniyor. Piyasaların da bu görüşmeleri çok yakından takip ettiğini ve beklenti içerisine girdiğini söyleyebiliriz.

Ancak diğer şirketler kazanç sezonu konusunda pek mutlu görünmüyor. Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, “Covid rahatsız etmeye devam ettikçe şirketlerin kârlarında keskin bir düşüş bildirmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı. FactSet verilerine göre ekonomistler, geçen yıla göre %20 kadar bir düşüş bekliyor.

Bitcoin’in Ani Yükselişi

Bunların yanında Bitcoin, 11.000 doları aşarak yazının yazıldığı sırada 11.400 doların üzerine kadar çıkmış durumda.

Kripto sektörüne genel itibariyle hakim olan renk yeşil. Sektördeki piyasa değeri, geçtiğimiz hafta 26 milyar dolar büyüdü ve Bitcoin, yedi günde %8 değer kazandı. 6.7 milyar dolardan fazla Bitcoin’in şu anda halka açık şirketler tarafından tutulduğunu öğrenmek şaşırtıcı değil; ABD yazılım devi MicroStrategy, varlık yöneticisi Galaxy Digital ve Jack Dorsey’in ödeme işleme platformu Square bu şirketler arasında.

Şu anda 38.250 BTC (425 milyon dolar) ile Microstrategy, Grayscale dışında diğer halka açık şirketlerden daha fazla Bitcoin tutuyor. Microstrategy’nin varlıkları, BlackRock, Vanguard ve Norveç Petrol Fonu da dahil olmak üzere şirketin hissedarlarının artık dolaylı olarak milyonlarca Bitcoin’e maruz kaldığı söyleyebiliriz. Üstelik bu Bitcoin yatırımları sadece bizim bildiklerimiz. Herkesin farkında olduğu gerçek şu ki; kurumsal şirketler bir bir kripto sektörüne adım atıyor. Bu ilgi sayesinde, hem sektörün bilinirliği hem de sektöre olan güven artıyor. Bunların da en basit haliyle yeni yatırımcı anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Bunların yanında yine Bitcoin fiyatına olumlu etkisi olduğunu söyleyebileceğimiz bir gelişme yaşandı. Proof-of-Stake protokolü üzerine kurulan ve bir blockchain platformu Algorand’ın danışmanları arasında yer alan ekonomi profesörü Paul R. Milgrom, Nobel Ödülü sahibi oldu. Geçtiğimiz gün İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Algorand danışmanı Paul Milgrom’a Nobel İktisadi Bilimler Ödülü’nü verdi.

Tüm bu iyi haberlere bir de Nobel Ödülü eklendi. Algorand haberi fiyat açısından çok etkili olmasa da, son dokunuş olarak sektör adına sevindirici bir gelişme oldu.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın