Mart 18, 2024

Analizlere Göre Bu Bitcoin Sahipleri Ciddi Kâr Elde Etti: İşte Nasıl Olabildiği!

Bitcoin (BTC), özellikle kısa vadeli sahiplerinin önemli ölçüde kâr elde etme faaliyetlerine tanık oluyor. Şu anda 68.740,53 dolardan işlem gören dijital para birimi, geçtiğimiz aylarda kayda değer bir esneklik ve büyüme gösterdi. Bununla birlikte, CryptoQuant verilerine göre, on-chain veriler ve piyasa analizi, BTC’yi beş aydan daha kısa bir süredir elinde tutan yatırımcılar arasında kayda değer bir kâr elde etme eğilimine işaret ediyor. Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR), geçmiş boğa piyasalarının zirveleri sırasında gözlemlenen kâr alma eğilimlerine paralel olarak önemli bir hareket göstermiştir.

Kısa Vadeli Yatırımcılar Kazançlardan Yararlanıyor

SOPR metriğinin analizi, kısa vadeli BTC sahiplerinin aktif olarak kar elde ettiğini ortaya koyuyor. Bu hareket önceki boğa piyasalarının zirvelerine benzetiliyor. Bu eğilim, BTC için çok önemli bir ana işaret ediyor ve tarihsel piyasanın en yüksek seviyelerinden gelen duyguları yansıtıyor. Crypto Dan, “Bu hareket yalnızca birkaç yılda bir gerçekleşen bir şey,” diyerek mevcut piyasa dinamiklerinin nadirliğini ve önemini vurguluyor.

Bu eğilimin potansiyel etkilerine rağmen, bir Bitcoin spot ETF’sinin piyasaya sürülmesi ve kurumsal ve bireysel yatırımcılardan beklenen giriş, bu kâr alma faaliyetlerini mevcut boğa piyasasının kesin bir zirvesi olarak yorumlamayı zorlaştıran karmaşık bir zemin sunuyor. Analist, Bitcoin’in kısa bir düzeltme döneminin ardından 2024’te güçlü bir dirilişe hazır olduğunu savunuyor.

Bitcoin’in Esnekliği

Sosyal medyada daha çok @Checkmatey olarak tanınan tanınmış kripto para uzmanı James Check, piyasanın davranışları hakkında daha fazla bilgi verdi. Check, Piyasa Değeri – Gerçekleşen Değer (MVRV) oranını ve Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyatını analiz ederek, yatırımcı kararlarını etkileyen psikolojik fiyatlandırma modellerine dikkat çekiyor. Şu anda 70,8 bin dolar seviyesinde olan +1 standart sapma seviyesinin, birçok yatırımcı için kazançlarını güvence altına almak için bir tetikleyici görevi gördüğünü belirtiyor. Bu durum, yaklaşık %60’ı Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) ve geri kalanı bireysel sahiplerden kaynaklanan yaklaşık 735 bin BTC’nin piyasaya yeniden girmesine yol açtı. Bu satış yönlü faaliyete rağmen, Bitcoin piyasası FTX’in en düşük seviyelerinden yalnızca %20’lik bir düzeltme gördü. Bu da mevcut boğa piyasasının gücünü ve talep odaklı doğasını ortaya koydu. “Bu, tarihteki en sağlam, spot talep odaklı BTC boğa piyasalarından biridir” şeklinde ekledi.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?