Eylül 3, 2023

Analistten Detaylı Bitcoin Analizi: 2021’in Tekrarı Mı Yaşanıyor?


Yakından takip edilen bir analist, Bitcoin’in (BTC) en son 2021’in sonlarında kripto kralının çöküşünden hemen önce görülen bir düşüş eğilimi oluşturduğu konusunda uyarıyor.

Bitcoin, son aylarda önemli bir oynaklık yaşadı ve bu oynaklık birçok yatırımcıyı endişelendirdi. Rekt Capital, bu oynaklıkla birlikte Bitcoin’in fiyat grafiğinde beliren belirli bir deseni göz önünde bulundurarak, gelecekteki fiyat hareketleri konusunda önemli bir uyarıda bulundu.

Çift tepe formasyonu, teknik analizde dikkate alınan önemli bir gösterge olarak kabul edilir ve fiyat grafiği üzerinde belirgin bir şekilde görünür. Bu formasyon, genellikle bir varlığın fiyatının yükseldiği ve ardından düştüğü iki zirve noktasından oluşur. İkinci zirve, birincisine yakın bir seviyede veya biraz daha düşük bir seviyede olabilir. Analist Rekt Capital, Bitcoin’in bu çift tepe formasyonunun içine girdiğini ve bu formasyondan kırılmaya çok yakın olduğunu vurguluyor. Ayrıca, bu düşüşün tetikleyicisi olarak artan hacimli bir satış olayının rol oynayabileceğini söylüyor.

“BTC çift tepe oluşumunu doğrulamanın eşiğinde. Satıcı hacminde bir kırılma ve yaklaşık 26.000 dolar seviyesinin inandırıcı bir biçimde kaybedilmesi ve bunu yeni bir dirence dönüştürmek, çöküşü doğrulayacaktır.” 

Grafiği daha geniş bir açıdan değerlendiren Rekt Capital, Bitcoin’de beklediği düşüş eğiliminin, 2021’in sonlarındaki kripto kralının çöküşünden hemen önce görülen bir düşüş eğilimi olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle analiste göre Bitcoin üçüncü bir lower high oluşturuyor:

“2021’de BTC, lower high (bir önceki zirveden daha aşağıda yeni zirve) ile üçüncü tepeyi oluşturmadan önce çift tepeye benzer iki net tepe oluşturdu.

Şu anda, BTC bir kez daha çift tepeye benzer şekilde iki net tepe oluşturmuş gibi görünüyor ve lower high’da potansiyel üçüncü bir tepe oluşuyor.”

Rekt Capital, benzerliklerin BTC’nin fiyat hareketinin ötesine geçtiğini söylüyor. Kripto stratejisti, önemli hareketli ortalamaların artık tıpkı 2021’de olduğu gibi BTC için direnç görevi gördüğünün altını çiziyor.

“Çünkü BTC yaklaşık 27.000-28.000 dolar civarında bulunan boğa piyasası hareketli ortalamalarında dirençle karşılaşıyor. Bu BTC hareketli ortalamaları, yeşil 21 haftalık EMA (üstel hareketli ortalama) ve mavi 50 haftalık EMA’dır. Tıpkı 2021’de yaptıkları gibi direnç olarak hareket ediyorlar.”

Analist, Bitcoin’in kırılmadan ve 20.000 dolar fiyat bölgesine yakın derin bir düzeltici harekete tanık olmadan önce bir kez daha sıçramasını bekliyor:

“BTC 2021 fraktalı, BTC’nin yakında üçüncü zirveyi daha düşük bir yükseklikte (lower high) oluşturabileceğini, ardından orada reddedilebileceğini ve sonunda yaklaşık 26.000 dolarlık desteği kaybedebileceğini gösteriyor.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?