Kasım 28, 2020

Analistler Uyarıyor: Bitcoin Fiyatı Yeniden Düşebilir

Haftalarca süren önemli kazançlardan sonra, Bitcoin fiyatı bir konsolidasyon aşamasına giriyor gibi görünüyor. Kripto para birimi, yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesini kırma potansiyeline sahi görünüyordu. Bu olasılık devam etse de, bazı analistler şu anda dikkatli olunması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin hafifçe toparlanmış durumda ve son 24 saatte %0.43 artışla 17.073 dolar seviyesinde işlem görüyor. Haftalık bazda ise BTC, %8.92 oranında değer kaybetmiş durumda.

Analist Peter Brandt bilindiği üzere, kripto piyasasında büyük düşüşler öngörmesiyle tanınır. Yakın zamanda bir analizinde Brandt düşüş beklentisini dile getirdi ve çöküşe rağmen Bitcoin fiyatının henüz dibe ulaşmadığını belirtti. Ona göre, BTC %37’ye kadar düşebilir ve böylece tekrar 12.000 dolar’ı test edebilir.

Bununla birlikte, tarihsel olarak, kripto para biriminin yeni zirvelere ulaşmadan önce bu düzeltmeleri sunması alışılmadık bir durum değil. Pazar duyarlılığı konusunda Brandt şunları söyledi:

“Piyasa spekülasyonunun psikolojisi ile ilgili ilginç olan şey şudur: Fiyat 19 bin doların üzerindeyken yaşanacak büyük çaplı bir düşüşte hemen Bitcoin alacağına yemin eden trader, 15 bin doların altında satıcı haline gelecektir.”

Aynı şekilde, trader Michaël van de Poppe de düşüş bekleyenler arasında. Analiste göre, kripto para birimi 15.000 dolar’a kadar düzeltme yaşayabilir. Bu bölgenin, kritik bir destek seviyesi olarak hareket edeceğini ve BTC’yi yıl ortası fiyatına yaklaştırabileceğini düşünüyor. Fakat bu seviyelerden daha ileri bir nokta olan 12.000 dolara doğru kırılmayı pek olası görmüyor.

Kripto pazarının bir başka ilginç yönü de Bitcoin balinalarının mevcut faaliyetleri. Bu bağlamda Santiment, 1.000’den fazla BTC ile Bitcoin yatırımcılarının faaliyetlerinde bir artış kaydetti. Veri analiz şirketine göre, BTC 19.300 dolara ulaştığında büyük bir satış oldu. Balina yatırımcıları, BTC 20.000 dolar’lık zirve fiyatına ulaşmadan önce muhtemelen kar elde etti. Buna dayanarak, balinalar borsalara para göndermeye devam ettikçe Bitcoin kısa vadede düşüş eğilimini sürdürebilir. Orta vadede, kurumsal Bitcoin talebi önemli bir faktör olarak kalabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?