Analistler: Hisse Senedi Piyasalarındaki Kargaşa Bitcoin’i 10 Bin Doların Altına Düşürebilir

Analistlere göre, Bitcoin (BTC) fiyatının seyri için borsaların durumu ipucu verebilir ve hisse senetleri daha fazla satış yaşarsa fiyatlar 10.000 doların altına düşebilir.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, 4 Eylül’den bu yana en büyük günlük düşüşünü Pazartesi günü kaydetti ve %4.5 oranında düştü. Bu düşüş, küresel borsaların keskin kayıplar yaşaması ve güvenli liman ABD dolarının, 2020 ABD seçimleri ile yenilenen koronavirüs belirsizliği üzerine zemin kazanmasıyla geldi.

Bitcoin şu anda yaklaşık %2 düşüşle 10.460 dolar civarında işlem görüyor. Stack Funds’un kurucu ortağı ve COO’su Matthew Dibb, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, geniş hisse senedi piyasalarında ki hareketin, büyük kripto para birimlerini etkileyeceğini düşünüyor. Matthew Dibb şunları söyledi:

“Bitcoin, Eylül ayı düşük seviyelerini [yaklaşık 9.870 dolar] yeniden ziyaret edebilir.”

Avrupa hisse senetleri yazının kaleme alındığı zamanda ılımlı artışlar bildiriyor, ancak S&P 500 endeksine bağlı vadeli işlemler %0.3 düşüşle Pazartesi günkü satışların devam edeceğine işaret ediyor.

Bunun yanında tarihsel olarak, Eylül ayı S&P 500 için zayıf bir ay olmuştur ve kripto analisti Lark Davis’e göre endeks Ekim ayında ABD seçim dönemlerinde kötü bir performans gösteriyor. Davis söyle bir Twitter paylaşımında bulundu:

“Bu nedenle, önümüzdeki altı hafta içinde Bitcoin bazı büyük sarsıntılar yaşayabilir”

Dibb’e göre, hisse senetlerindeki potansiyel bir toparlanma, altın gibi değerli metallerde bir artışa eşlik etmediği sürece, Bitcoin üzerinde biraz olumlu etki yaratabilir.

Dibb, “Nasdaq Pazartesi günkü seansın sonuna doğru iyileşirken, Bitcoin ile ilgili endişemiz, daha aşağı işlem gören altın ve gümüş ile [Salı] güçlü korelasyonudur” ifadelerini kullandı. Altın ve Bitcoin arasındaki 60 günlük pozitif korelasyon, bu ayın başlarında rekor seviyelere ulaştı. Altın şu anda ons başına 1.900 dolar civarında işlem görüyor, Pazartesi günü yaklaşık %2 düştü. Gümüş ise Pazartesi günü %7.6 oranında değer kaybetti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.