Analistler: Hisse Senedi Piyasalarındaki Kargaşa Bitcoin’i 10 Bin Doların Altına Düşürebilir

0
236

Analistlere göre, Bitcoin (BTC) fiyatının seyri için borsaların durumu ipucu verebilir ve hisse senetleri daha fazla satış yaşarsa fiyatlar 10.000 doların altına düşebilir.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, 4 Eylül’den bu yana en büyük günlük düşüşünü Pazartesi günü kaydetti ve %4.5 oranında düştü. Bu düşüş, küresel borsaların keskin kayıplar yaşaması ve güvenli liman ABD dolarının, 2020 ABD seçimleri ile yenilenen koronavirüs belirsizliği üzerine zemin kazanmasıyla geldi.

Bitcoin şu anda yaklaşık %2 düşüşle 10.460 dolar civarında işlem görüyor. Stack Funds’un kurucu ortağı ve COO’su Matthew Dibb, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, geniş hisse senedi piyasalarında ki hareketin, büyük kripto para birimlerini etkileyeceğini düşünüyor. Matthew Dibb şunları söyledi:

“Bitcoin, Eylül ayı düşük seviyelerini [yaklaşık 9.870 dolar] yeniden ziyaret edebilir.”

Avrupa hisse senetleri yazının kaleme alındığı zamanda ılımlı artışlar bildiriyor, ancak S&P 500 endeksine bağlı vadeli işlemler %0.3 düşüşle Pazartesi günkü satışların devam edeceğine işaret ediyor.

Bunun yanında tarihsel olarak, Eylül ayı S&P 500 için zayıf bir ay olmuştur ve kripto analisti Lark Davis’e göre endeks Ekim ayında ABD seçim dönemlerinde kötü bir performans gösteriyor. Davis söyle bir Twitter paylaşımında bulundu:

“Bu nedenle, önümüzdeki altı hafta içinde Bitcoin bazı büyük sarsıntılar yaşayabilir”

Dibb’e göre, hisse senetlerindeki potansiyel bir toparlanma, altın gibi değerli metallerde bir artışa eşlik etmediği sürece, Bitcoin üzerinde biraz olumlu etki yaratabilir.

Dibb, “Nasdaq Pazartesi günkü seansın sonuna doğru iyileşirken, Bitcoin ile ilgili endişemiz, daha aşağı işlem gören altın ve gümüş ile [Salı] güçlü korelasyonudur” ifadelerini kullandı. Altın ve Bitcoin arasındaki 60 günlük pozitif korelasyon, bu ayın başlarında rekor seviyelere ulaştı. Altın şu anda ons başına 1.900 dolar civarında işlem görüyor, Pazartesi günü yaklaşık %2 düştü. Gümüş ise Pazartesi günü %7.6 oranında değer kaybetti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın